Nadrzędnym celem Zespołu jest budowanie wizerunku Uniwersytetu Łódzkiego jako uczelni świadomie dbającej o środowisko. Zadaniem Zespołu jest integrowanie wiedzy z różnych dziedzin w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu i wypracowywanie rozwiązań stanowiących podstawę do działań administracyjnych. Zespół jest ciałem doradczym wyznaczającym kierunki, oceniającym merytorycznie procesy realizowane na UŁ i proponującym Władzom Uczelni wytyczne stanowiące ramy postępowania dla administracji. Zespół ma inicjować i koordynować działania Uczelni w zakresie wdrażania wewnętrznych rozwiązań prośrodowiskowych i proklimatycznych. Przy wsparciu Centrum Promocji osiągnięte rezultaty pracy Zespołu będą promowane jako przykład i baza do działań edukacyjnych zarówno dla studentów i pracowników uczelni, jak i różnych instytucji zewnętrznych oraz społeczeństwa.

Pełnomocnik Rektora ds. polityki klimatyczno-środowiskowej i podlegający mu Zespół doradczy ds. polityki klimatyczno-środowiskowej UŁ działają na podstawie zarządzenie nr 117 z dnia 4 maja 2020 roku.

SKŁAD

W skład Zespołu doradczego ds. polityki klimatyczno-środowiskowej wchodzą:

jak również Przedstawiciele wszystkich Wydziałów Uczelni oraz Jednostki Centralnej zainteresowani czynnym udziałem w pracach Zespołu. Wśród tej grupy osób zostali wyłonieni Koordynatorzy wydziałowi ds. klimatu i środowiska, których zadaniem będzie koordynacja prac zespołu w poszczególnych jednostkach Uczelni.

OBSZARY I CELE

Cele działania Zespołu będą realizowane poprzez planowe przedsięwzięcia w następujących obszarach:

1. EDUKACJA
Zakres działań: Podniesienie świadomości ekologicznej pracowników i studentów oraz społeczności lokalnej; kształtowanie postaw proekologicznych; promowanie zdrowego stylu życia.

2. INFRASTRUKTURA I OTOCZENIE
Zakres działań: Ochrona bioróżnorodności, powiększanie i wzbogacanie zielonej infrastruktury, udogodnienia sprzyjające rozwojowi ekologicznej komunikacji, zmniejszenie powierzchni uszczelnionych, budowa/renowacja przyjaznych środowisku obiektów.

3. FUNKCJONOWANIE UCZELNI
Zakres działań: Ograniczenie zużycia zasobów odnawialnych i nieodnawialnych, ograniczenie emisji szkodliwych gazów i pyłów oraz ścieków, ograniczanie ilości odpadów zgodnie z zasadą 5R (refuse (odmawiaj), reduce (ograniczaj), reuse (używaj ponownie), recycle (segreguj i przetwarzaj), repair (naprawiaj); ograniczanie zakupów i stosowanie zrównoważonych zakupów publicznych; preferowanie dostawców i partnerów respektujących zasady zrównoważonego rozwoju; zapewnienie zdrowego środowiska pracy.

4. MONITOROWANIE REZULTATÓW
Zakres działań: raportowanie rezultatów podjętych działań; opracowanie wskaźników efektywności podejmowanych działań oraz metod obliczania uzyskiwanych oszczędności.

Aktualne rekomendacje i działania Zespołu

W ramach idei małych kroków:

• Inwentaryzacja dobrych praktyk środowiskowych na wszystkich Wydziałach UŁ (przeprowadzenie badań ankietowych celem rozpoznania praktyk przyjaznych środowisku stosowanych w jednostkach organizacyjnych UŁ przy podejmowaniu decyzji, inwestycjach i zarządzaniu infrastrukturą);
  • Opracowanie listy dobrych praktyk środowiskowych jako rekomendacji do stosowania w jednostkach organizacyjnych UŁ;
  • Inwentaryzacja terenów zieleni Uczelni celem opracowania szczegółowych zaleceń dla pielęgnacji trawników, tworzenia łąk kwietnych i nasadzeń drzew
  • Zakładanie ogrodów fasadowych (współpraca z Urzędem Miasta);
  • Tworzenie miejsc przyjaznych miejskim zwierzętom (uli na obiektach uniwersyteckich, domków dla zapylaczy, budek dla ptaków, domków dla jeży itp.);
  • Wprowadzanie systemów retencjonowania wody deszczowej.

W ramach idei kroków milowych:

• Wprowadzenie do Strategii rozwoju Uczelni zagadnień związanych z ograniczaniem jej wpływu na klimat i środowisko oraz opracowanie polityki środowiskowej UŁ;
  • Opracowanie i wdrożenie systemu zarządzania środowiskowego Uczelni zintegrowanego ze strukturą organizacyjną UŁ oraz jego przygotowanie do zewnętrznej certyfikacji;
  • Wprowadzenie Zielonych Zamówień Publicznych;
  • Utworzenie Zielonego Budżetu Obywatelskiego;
  • Montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach UŁ;

Założenie uniwersyteckiego „parku kieszonkowego” (projekt demonstracyjny służący upowszechnianiu dobrych praktyk środowiskowo-klimatycznych w zakresie: konceptualizacji i partycypacji społecznej w planowaniu oraz wykorzystywaniu rozwiązań bazujących na naturze, służących retencjonowaniu wody, zachowaniu siedlisk przyrody itp.).

PRZEDSTAWICIELE WYDZIAŁOWI DS. KLIMATU I ŚRODOWISKA

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska

Koordynator ds. klimatu i środowiska Wydział Biologii i Ochrony Środowiska:
dr Natalia Ratajczyk

dr hab. Dominik Kopeć, prof. UŁ
dr hab. Krzysztof Pabis, prof. UŁ
dr hab. Joanna Żelazna-Wieczorek, prof. UŁ
mgr Paweł Jarosiewicz
mgr Joanna Goździk

Wydział Zarządzania

Koordynator ds. klimatu i środowiska Wydziału Zarządzania:
dr Agata Rudnicka-Reichel