ZACIEŚNIALIŚMY RELACJE W RAMACH SOJUSZU UNIC
Od 2022 roku należymy do sojuszu UNIC, który tworzy Uniwersytet Europejski, czyli model międzynarodowej uczelni przyszłości promującej europejskie wartości i tożsamość oraz rewolucjonizującej jakość i konkurencyjność europejskiego szkolnictwa wyższego. W 2023 roku wszedł on kolejny etap realizacji swoich celów. Symboliczny „kick-off” odbył się podczas zorganizowanej przez UniLodz konferencji obejmującej sesje tematyczne wspierające działania wszystkich pakietów w projekcie, spotkanie Leadership Board, który opracował zarys wspólnej wizji sojuszu – Joint Vision 2040, spotkanie zespołu pracującego nad tworzeniem Kampusu Hybrydowego oraz wykład dla całej społeczności UniLodz dotyczący przyszłości UNIC.
DBALIŚMY O WSZYSTKICH W AKADEMICKIM CENTRUM WSPARCIA, INWESTUJĄC W DOSTĘPNOŚĆ I RÓWNOŚĆ
W Akademickim Centrum Wsparcia wspieraliśmy studentów i doktorantów poprzez m.in. prowadzenie konsultacji edukacyjnych (łącznie 496), psychologicznych (1 139 konsultacji realizowanych przez 5 psychologów), psychiatrycznych (200 w okresie styczeń-listopad 2023) i logopedycznych (średnio 20h miesięcznie). Organizowaliśmy coaching grupowy i indywidualny (w tym w języku angielskim), warsztaty rozwojowe i zajęcia relaksacyjne dla studentów i studentek UniLodz (m.in. cykl warsztatów „Świadomość neuroróżnorodności”) oraz zajęcia grupowe w zakresie wyrównywania szans studentów z niepełnosprawnościami w obszarze rozwoju fizycznego, w tym zajęcia sekcji siatkówki i sekcji pływackiej dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową (nasi zawodnicy odnieśli sukcesy na zawodach ogólnokrajowych).
Działała Doktorancka Grupa Wsparcia oraz punkt konsultacyjny w ramach terapii i profilaktyki uzależnień. Ofertowaliśmy wsparcie w postaci asystentury dla studentów z niepełnosprawnościami (średnio dla 15 studentów rocznie) oraz wsparcie tłumacza polskiego języka migowego (indywidualne dla studentów i doktorantów oraz do uroczystości organizowanych na uczelni), a także usługi transportowe dla studentów z niepełnosprawnościami. Prowadziliśmy także wypożyczalnię sprzętu specjalistycznego.
Współpracowaliśmy ze Studium Języków Obcych w zakresie organizacji dodatkowych zajęć wyrównawczych z języka obcego. Adaptowaliśmy materiały dydaktyczne do potrzeb i możliwości studentów z niepełnosprawnościami (np. mapy wypukłe, powiększanie tekstu). Udało nam się wprowadzić na całym UniLodz video usługi Migam.
Prowadziliśmy konsultacje dla wykładowców w zakresie pracy ze studentami z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. Realizowaliśmy także szkolenia w ramach projektu (Nie)Pełnosprawny Student UŁ z zakresu świadomości niepełnosprawności i zaburzeń psychicznych w kontekście działalności akademickiej (szkolenia podnoszące umiejętności pracy, obsługi i wsparcia osób z niepełnosprawnościami, szkolenia z komunikacji interpersonalnej z elementami asertywności, szkolenie z zakresu radzenia sobie ze stresem i emocjami, szkolenie z kompetencji emocjonalnych z empatią, szkolenie z zakresu radzenia sobie ze studentami, szkolenia z zakresu dostępności cyfrowej i projektowania uniwersalnego; we wszystkich szkoleniach wzięło udział łącznie 605 osób - pracowników UniLodz).
Zorganizowaliśmy wizyty studyjne, w trakcie których prezentowaliśmy nasze działania i wymienialiśmy się doświadczeniami i dobrymi praktykami m.in. z AGH z Krakowa, ASP z Łodzi, Akademią im. Leona Koźmińskiego z Warszawy i SAN z Łodzi.
W 2023 roku zwiększyła się liczba studentów korzystających ze wsparcia ACW UniLodz oraz liczba studentów z ciężkimi niepełnosprawnościami (niesamodzielnych) studiujących na naszej uczelni. W wyniku rosnącego zapotrzebowania na konsultacje psychologiczne i psychiatryczne w styczniu 2023 roku oddaliśmy do użytku nowe pomieszczenia do prowadzenia specjalistycznych konsultacji.
Wysiłki w zakresie wspierania naszej społeczności podejmowało nie tylko ACW. Na naszej uczelni działali także Pełnomocnik Rektora UŁ ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Pełnomocnik Rektora UŁ ds. Profilaktyki Uzależnień. Wdrożyliśmy działania prewencyjne oraz służące niwelowaniu skutków stwierdzonych przypadków niechcianych zachowań poprzez wypracowanie Procedury antydyskryminacyjnej i antymobbingowej oraz powołanie odpowiednich organów – Koordynatora ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji i Mobbingowi, Komisji Antymobbingowej i Zespołu ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji. Realizowaliśmy także zobowiązania wynikające z przyjętego w 2022 roku Planu Na Rzecz Równych Szans (Gender Equality Plan - GEP).
Inwestowaliśmy w dostępność także:
- opracowując Politykę wdrażania dostępności na Uniwersytecie Łódzkim, która weszła w życie Zarządzeniem Rektora w grudniu 2023,
- opracowując Standardy dostępności architektonicznej UŁ oraz Krótki przewodnik po Dostępności w zamówieniach publicznych,
- realizując działania wynikające z Planu dostępności UŁ na lata 2022-2025 (m.in. zakup wyposażenia do nowopowstającej pracowni językowej w Studium Języków Obcych, która ma służyć studentom ze szczególnymi potrzebami, wyposażenie DisAbility Lab na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, stopniowe usuwanie barier architektonicznych na wydziałach, tworzenie miejsc do pracy cichej).
POWOŁALIŚMY ZESPÓŁ DS. GENERATYWNEJ SZTUCZNEJ INTELIGENCJI
Założony w 2023 roku interdyscyplinarny zespół stworzył rekomendacje w zakresie korzystania z narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji dla pracowników, studentów i doktorantów UniLodz. Jesteśmy jedną z pierwszych uczelni w Polsce, która taki dokument posiada.
Do zadań zespołu należą:
- analiza trendów związanych z rozwojem generatywnej sztucznej inteligencji i ocena ich znaczenia dla sektora edukacyjnego i prowadzenia badań naukowych,
- ścisła współpraca z zewnętrznymi ekspertami i instytucjami działającymi na rzecz odpowiedzialnego i etycznego rozwoju generatywnej AI, w tym w szczególności w sektorze edukacyjnym i naukowym,
- identyfikacja szans i możliwości wykorzystania narzędzi generatywnej AI w UniLodz, a także potencjalnych zagrożeń wynikających z ich rozwoju dla procesów naukowo-badawczych, dydaktycznych i administracyjnych realizowanych w uczelni,
- analiza potrzeb i oczekiwań związanych z rozwojem generatywnej sztucznej inteligencji wszystkich członków społeczności akademickiej (studentów, pracowników naukowych, pracowników dydaktycznych, pracowników administracyjnych),
- propagowanie wiedzy o narzędziach generatywnej AI i uwarunkowaniach ich wykorzystania (prawnych, etycznych, kulturowych itp.) w procesie dydaktycznym, naukowo-badawczym i administracyjnym wśród członków społeczności akademickiej oraz rekomendowanie form i narzędzi podnoszenia umiejętności i kompetencji w tym zakresie,
- promowaniem dobrych praktyk krajowych i zagranicznych wykorzystania narzędzi generatywnej AI w procesie dydaktycznym, naukowo-badawczym i administracyjnym.
PRZYBLIŻALIŚMY UCZELNIĘ SPOŁECZNOŚCI DZIĘKI AMBASADOROM UNILODZ
W 2023 trwała druga oraz rozpoczęła się trzecia edycja nagradzanego programu Ambasador #UniLodz – inicjatywy, dzięki której zacieśniamy więzi ze studentami i studentkami Uniwersytetu Łódzkiego! 6 Ambasadorów w każdej z edycji współpracowało z Centrum Komunikacji i PR przy tworzeniu materiałów wspierających komunikację do naszej społeczności, a także brało udział w projektach i wydarzeniach związanych z UniLodz.
Rozwijaliśmy nasz program Ambasadorów Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. Rekrutowaliśmy Ambasadora UNIC.
AMBASADORZY TRZECIEJ EDYCJI PROGRAMU AMBASADOR #UNILODZ
WPROWADZILIŚMY NOWE UDOGODNIENIA DLA SPOŁECZNOŚCI
- Aplikacja studencka MyUniLodz – oddaliśmy do użytku stworzoną przez Centrum Informatyki w pełni dostępną aplikację mobilną dla studentów, dzięki której łatwiej mogą być na bieżąco z wiadomościami z uczelni. W aplikacji znajdują się najważniejsze informacje związane z działalnością poszczególnych wydziałów, informacje ogólne istotne dla studenta, takie jak m.in. sprawy bytowe związane z akademikami czy stypendiami oraz Baza wiedzy.
- Uruchomiliśmy nowe benefity: pakiety sportowo-rekreacyjne Medicover Sport dla studentów i doktorantów, prywatną opiekę medyczną PZU Zdrowie dla doktorantów oraz nową sekcję biegową dofinansowaną z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych dla pracowników. Ponadto, utrzymaliśmy funkcjonującą już bogatą ofertę benefitów pracowniczych. W 2024 roku planujemy utworzenie nowej sekcji kajakowej dla pracowników oraz powrót do organizowania wycieczek, również dofinansowywanych z ZFŚS.
- Stworzyliśmy pierwszy Welcome Point UniLodz dla studentów zagranicznych (w BUŁ). Tam mogą oni skorzystać z pomocy 70 mentorów - studentów wyższych lat, m.in. z Polski, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Ukrainy, Chin, Bangladeszu i Zimbabwe, przeszkolonych przez Biuro Współpracy z Zagranicą, aby udzielać informacji na temat funkcjonowania uczelni i codziennego życia w Łodzi i w Polsce. Projekt finansowany jest z funduszy NAWA.
- Rozpoczęliśmy prace nad kursami onboardingowymi, szkoleniami z komunikacji i promocją oferty UniLodz na rynkach zagranicznych. Te trzy projekty będą realizowane ze środków NAWA w kwocie łącznej aż 1,2 mln zł.
Nowe udogodnienia w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego:
- Udostępniliśmy przestrzeń do pracy i nauki, na którą składa się: strefa coworkingowa (200 m2 przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni, przeznaczonej do wspólnej nauki i pracy, spotkań ze znajomymi oraz relaksu), 4 pokoje do pracy grupowej, 8 pokoi do pracy indywidualnej oraz pokój do pracy rodzica z dzieckiem.
- W czasie trwania sesji egzaminacyjnych Biblioteka UŁ była otwarta do godziny 24:00.
- BUŁ wprowadziła wiele nowych usług, m.in. wirtualnego asystenta informacji, zdalnego zamawiania i pobierania kopii z czasopism i rozdziałów książek, możliwości wypożyczenia i zwrotu książek 24/7, zdalnego zamawianie bibliografii do pracy naukowej dla studentów i pracowników UniLodz, cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych Biblioteki Narodowej (Academica).
- Na wydziałach Filozoficzno-Historycznym, Prawa i Administracji oraz Zarządzania pojawiły się 3 nowe książkomaty.
- Przeprowadziliśmy modernizację szatni (zainstalowane zostały szafki samoobsługowe), remont holu i instalacji elektrycznej starego gmachu Biblioteki. Na rok 2024 planujemy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu BUŁ.
- Uruchomiliśmy Specjalistyczną Pracownię Reprografii, wyposażoną w 2 profesjonalne skanery samoobsługowe dla użytkowników oraz 2 wielkoformatowe skanery dziełowe.
- Działaliśmy na rzecz utworzenia strefy studenta – prawie 200 m2 nowoczesnej przestrzeni dla studentów przeznaczonej do pracy indywidulanej i grupowej, spotkań ze znajomymi oraz relaksu wraz z częścią socjalną (aneksem kuchennym) i wypoczynkową (kanapy, zestawy pufów, huśtawki, komiksy, rowery biurowe z funkcją ładowania urządzeń).
STWORZYLIŚMY DOM SENIORA – NOWĄ PRZESTRZEŃ DLA NASZEJ SPOŁECZNOŚCI
Zależy nam na wszystkich członkach naszej społeczności i szukamy sposobów, aby tworzyć przestrzenie, które będą integrować z UniLodz każde pokolenie ważnych dla nas ludzi. Dlatego stworzyliśmy przy ul. Rewolucji 1906 Dom Seniora w formule domu pobytu dziennego. Przygotowaliśmy ofertę atrakcyjnych zajęć (np. gimnastyka zdrowotna z elementami fizjoterapii, taniec, zajęcia komputerowe, edukacja medialna, międzypokoleniowe warsztaty plastyczne – kurs rysunku i malarstwa, ćwiczenia pamięci, zajęcia integracyjne – godzina kawiarniana, bingo i gry planszowe). W budynku siedzibę ma prowadzona przez seniorki pracownia wolontariatu. W 2024 planujemy uruchomienie zajęć sportowych dla emerytów UŁ z dofinansowaniem z funduszu socjalnego, a w drugim kwartale roku mamy zamiar ofertować mieszkania dla seniorów (15 mieszkań, w celu umożliwienia seniorom jak najdłuższego samodzielnego funkcjonowanie przy odpowiednim wsparciu zespołu specjalistów oraz rodzin).
MODERNIZOWALIŚMY I REMONTOWALIŚMY BUDYNKI UNILODZ
- Coraz bliżej remontu i rozbudowy „Motyla” – wykonaliśmy dokumentację projektową i pozyskaliśmy znaczną część finansowania dla projektu utworzenia w budynku przy ul. Sienkiewicza 21 Centrum badawczego Jerzego Giedroycia i studiów nad współczesną historią Polski i Europy Wschodniej oraz innych przestrzeni umożliwiających m.in. popularyzację działań uniwersytetu w przestrzeni miejskiej, rozwinięcie programu działań kulturalnych UniLodz, realizację interdyscyplinarnych przedsięwzięć łączących naukę, kulturę i sztukę oraz przywrócenie historycznie związanego z Łodzią budynku miastu i jego mieszkańcom.
- Otworzyliśmy i wyposażyliśmy nową siedzibę Szkół Doktorskich.
- Pracujemy nad Halą sportową przy ul. Styrskiej - wykonaliśmy dokumentację projektową i rozpisaliśmy przetarg na wyłonienie wykonawcy budowy.
- Przeprowadziliśmy remonty na wydziałach - modernizację auli na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, remont hallu głównego Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska i instalację Sytemu Kontroli Dostępu do pokoi na Wydziale Filologicznym.
- Inwestowaliśmy w Osiedle Akademickie – rozpoczęliśmy budowę windy zewnętrznej przy budynku, w którym mieści się stołówka studencka, rozbudowaliśmy sieci wi-fi w całym budynku 3 DS (to kolejny akademik, gdzie sieć dostępu bezprzewodowego jest realizowana), wymieniliśmy oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach ogólnodostępnych w akademikach na ledowe, szykowaliśmy się do remontu generalnego 8 DS, aby dostosować go do najnowszych standardów dostępności. Inwestując w osiedle akademickie inwestujemy w komfort naszych studentów i pracowników. Prace będą prowadzone także w roku 2024 i kolejnych latach. Planujemy m.in. budowę wiat rowerowych i miejsc aktywnego odpoczynku na terenie osiedla oraz szeroko rozumiany (wykraczający poza osiedle) budżet obywatelski, dający możliwości realizacji pomysłów studenckich i doktoranckich.
- Inwestowaliśmy w urządzenia wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych i mające na celu ograniczenie zużycia energii (pracujemy nad budową instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków UniLodz, wymieniamy oświetlenia na świetlówki i oprawy typu LED).
- Zwiększyliśmy majątek uczelni sprzedając i nabywając kluczowe dla UniLodz działki i porządkując status prawny naszych nieruchomości. Działania w tym zakresie z sukcesami prowadzimy już od lat i planujemy je kontynuować.
INTEGROWALIŚMY SPOŁECZNOŚĆ UNILODZ
- Zorganizowaliśmy szereg wydarzeń integrujących społeczność UniLodz, m.in. Uniwersytecki Dzień Dziecka, (atrakcje zaproponowało aż 14 kół naukowych, Przedszkole UŁ, Koło Teatralne Drama Club z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego UŁ, Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „Kujon”, Akademicki Zespół Muzyki Narodów Słowiańskich „Bałałajki” oraz partnerzy zewnętrzni), BUŁ Integruje (15-minutowe wykłady, spotkanie z kołami naukowymi z różnych wydziałów i Ambasadorami BUŁ, warsztaty, gra terenowa, występy artystyczne), Śniadania profesorskie (zainicjowane w 2022 roku spotkania pani Rektor z profesorami), Poland Business Run (w 2023 roku UniLodz reprezentowało łącznie dziesięć 5-osobowych sztafet - 31 kobiet i 19 mężczyzn) oraz wydarzenia ogranizowane przez naszą Sekcję Biegową.
- Integrowaliśmy społeczność wokół dobrej nauki poprzez m.in. seminarium Badaj, promuj, bądź (dotyczyło popularyzacji osiągnięć naukowych), konferencję Otwieranie Nauki: Praktyka i Perspektywy - Wartość Open Science, wystawę publikacji wyróżnionych nagrodami naukowymi Rektora UŁ.
- W gronie doctorów honoris causa powitaliśmy prof. Macieja Henneberga, jednego z najwybitniejszych na świecie antropologów biologicznych.
- Juwenalia - święto studentów UniLodz i UMed powróciło w formie stacjonarnej po czteroletniej przerwie. Kulminacja Juwenaliów – rozgrywki sportowe, tradycyjny pochód rektorski i koncerty – odbyła się w weekend 12-14 maja. W tym roku impreza została wzbogacona o aspekt rozwoju naukowo-badawczego, a Juwenalia UniLodz i UMed stały się imprezą nie tylko studencką, ale również doktorancką.
- W VII już edycji akcji Gość na Gwiazdkę, organizowanej przez Biuro Współpracy z Zagranicą, wzięło udział 33 studentów oraz 22 rodziny pracowników UniLodz. Z naszych doświadczeń korzystają już inne uczelnie, np. Politechnika Łódzka, która w 2023 roku uruchomiła podobną akcję.
- Swoją aktywność kontynuowały działające na UniLodz Koła Naukowe i organizacje studenckie (na uczelni funkcjonuje 138 organizacji, w tym 14 organizacji studenckich i 124 koła naukowe, a liczba studentów zrzeszonych to ponad 2 500 osób) oraz Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Kujon, Zespół Muzyki Narodów Słowiańskich Bałałajki i Chór Akademicki Uniwersytetu Łódzkiego - nasze organizacje studenckie działające w obszarze kultury.