150. ROCZNICA ŚMIERCI IRY ALDRIDGE'A

Już 6 listopada zostanie upamiętniony Ira Aldridge - światowej sławy aktor, tragik szekspirowski, gwiazda europejskich scen teatralnych XIX wieku, niezapomniany Otello. Na obchody składać się będzie sympozjum, wystawa i spektakl.

Sympozjum otworzy wystąpienie Barbary Williams pt. "Ira Still Lives". Prof. dr hab. Joseph Mydell, aktor Royal Shakespeare Company in London and Stratford (Wielka Brytania), autor filmu biograficznego o Irze Aldridge'u wygłosi wykład "Tribute to Ira Aldridge: three speeches from Othello". Prof. dr hab. Krystyna Kujawińska-Courtney, kierownik Międzynarodowego Centrum Badań Szekspirowskich (MCBS) oraz Katedry Studiów Brytyjskich i Krajów Wspólnoty Brytyjskiej WSMP UŁ również przedstawi słuchaczom swoją rozległą wiedzę dotyczącą życia Iry Aldridge'a. Prof. dr hab. Małgorzata Leyko, Kierownik Katedry Dramatu i Teatru, Instytut Kultury Współczesnej WF UŁ przybliży kontakt aktora z teatrem niemieckim. Prof. Anthony Howard, University of Warwick opowie o "Foreigners and Strangers: Ira Aldridge in Coventry, 1828/2017". Dwa zamykające wykłady to: Remigiusz Caban, reżyser teatralny związany z Łodzią, autor sztuki "Murzyn może odejść": "'Murzyn służy…' Iry Aldridge'a życie po śmierci 3 przypadki" oraz prof. Ted Lange, reżyser telewizyjny i teatralny: "How I wrote 'Born A Unicorn'. A musical about the life of Ira Aldridge".

O godz. 16.00 w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego - ul. Matejki 32/38, zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona życiu Iry Aldridga. Uczestnicy obchodów będą mieli wyjątkową okazję, obejrzeć spektakl Levi Frazier "FOR YOUR FREEDOM AND OURS" w wykonaniu Delvyn Brown. Zespół teatralny z Memphis przedstawi sztukę w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych - ul. Zachodnia 54/56, o godz. 19.00. Uroczystości uświetni swoją obecnością Pan Attache Kulturalny z Ambasady USA, Pan Daniel Hastings, który będzie obecny na sympozjum oraz w trakcie otwarcia wystawy.

Obchody rocznicowe kierowane są przez prof. Kujawińską-Courtney - Międzynarodowe Centrum Badań Szekspirowskich we współpracy z Instytutem Teatralnym im. M. Hertza w Łodzi oraz Biblioteką Uniwersytetu Łódzkiego.

Warto przypomnieć, że Ira Aldridge urodził się w w 1807 r. w Nowym Jorku. Jego prawdziwym domem była scena. Występował na dworach europejskich, również w Polsce. Miał zagrać na deskach łódzkiego teatru Paradyz. Los jednak zadecydował inaczej i 7 sierpnia 1867 roku aktor zmarł.

Gry aktorskiej uczył się obserwując innych - w Nowym Jorku w Park Theatre, który był wtedy jednym z najsłynniejszych teatrów w USA w owym czasie. Nabywał warsztatu aktorskiego również podczas pobytu w Wielkiej Brytanii. Ira Aldridge dużo czytał na temat teatru i gry aktorskiej. Wygłaszał na ten temat wykłady podczas tournee po Europie. Był członkiem zespołu African Grove Theatre w Nowym Jorku, pierwszego teatru prowadzonego przez Afroamerykanów. Ira Aldridge należał do grona zaledwie 33 aktorów, których Royal Shakespeare Company uhonorowało imienną tabliczką w siedzibie swojego teatru.

PLAKAT Aldrige jako Otello 1_2 internet 25.10

Redakcja: Centrum Promocji