30-lecie KRUP - Rektorzy na UŁ o nowej ustawie

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich, która w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia, obradowała na Uniwersytecie Łódzkim. Rektorzy rozmawiali między innymi o tym jak wyglądają dotychczasowe zmiany na polskich uczelniach, niemal rok po wprowadzeniu w życie ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce".

 

W Sali Senatu Uniwersytetu Łódzkiego spotkały się władze kilkudziesięciu polskich uczelni. Wszystkie szkoły wyższe starają się obecnie dostosować swoje struktury i systemy funkcjonowania do wymogów ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce". Ustawa w całości wejdzie w życie w październiku 2019 r.

Jednym największych wyzwań stojących przez uczelniami jest napisanie nowych statutów. Nad nowymi dokumentami, regulującymi działanie uniwersytetów, pracują duże, interdyscyplinarne zespoły. Nowe statuty mają obowiązywać od 1 października 2019 roku.

_20A4573

- Zostało nam niewiele czasu, a zadanie jest bardzo trudne. Nie na wszystkich uniwersytetach udało się jeszcze powołać Rady Uczelni, a to one będą statuty opiniować. Jesteśmy jednak przekonani, że uda się zdążyć wszystkim uczelniom, wchodzącym w skład KRUP, dostosować w terminie do wymogów ustawy - powiedział prof. Wojciech Nowak, przewodniczący KRUP i Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Każda uczelnia musi na swój sposób znaleźć najlepsze rozwiązania, żeby zmienić się zgodnie z nowym ustawodawstwem. Nam udało się już Radę Uczelni powołać i to bez żadnych napięć. Nowy statut Uniwersytetu Łódzkiego będzie gotowy w najbliższym czasie - zapewnił prof. Antoni Różalski, Rektor UŁ.

Zdaniem rektorów, istnieje wciąż ogromna potrzeba informowania o planowanych i przeprowadzanych zmianach po to, żeby społeczności uniwersyteckie myślały o sobie jako o jedności. Kadencje obecnych rektorów uczelni wygasają, zgodnie z ustawą, w 2020 roku. Potem nastąpi wybór nowych szefów szkół wyższych, zgodnie z nowymi zasadami.

_20A4602

Wielki jubileusz KRUP

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich obchodzi w tym roku swoje 30-lecie. KRUP została powołana przez Rektorów Uniwersytetów na zjeździe w Krakowie 16 lutego 1989 roku. Jej głównym celem jest zacieśnianie współpracy między polskimi uniwersytetami, aby mogły sprostać wyzwaniom współczesności i przyszłości.

KRUP opracowuje i przedstawia opinie i stanowiska w sprawach istotnych dla rozwoju polskiej nauki, szkolnictwa wyższego, kultury i oświaty współpracując z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

KRUP powołał komisje zajmujące się różnymi obszarami tematycznymi: Uniwersytecką Komisję Akredytacyjną w 1998 roku, Uniwersytecką Komisję Nauki w 2001 roku, Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji w 2002 roku, Uniwersytecką Komisję Finansową w 2004 roku i Uniwersytecką Komisję Kształcenia w 2016 roku.

Ostatni raz Uniwersytet Łódzki był gospodarzem KRUP rok temu, gdy ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce była w fazie konsultacji. Gościem specjalnym KRUP był wówczas wiceminister Piotr Müller.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁhttps://www.facebook.com/groups/dobranauka/