30. rocznica wyborów 1989 roku – uroczyste obchody na EkSocu

W dniu 4 czerwca 2019 r., w 30 rocznicę przełomowych wyborów do Sejmu i Senatu z 1989 r., na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ odbędzie się uroczystość nadania Auli T1 imienia profesora Cezarego Józefiaka połączona z odsłonięciem tablicy upamiętniającej osiągnięcia tego zasłużonego uczonego.

Profesor dr hab. Cezary Józefiak (1932-2007) był ekonomistą, Dziekanem Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ w latach 1971-1975, wykładowcą i wychowawcą wielu pokoleń naszych studentów i pracowników. W latach 1980-1989 pełnił funkcję doradcy NSZZ "Solidarność" w sprawach ekonomicznych. Uczestniczył w obradach "Okrągłego Stołu" w 1989 r., kierując podkomisją polityki gospodarczej. W latach 1989-1991 był senatorem RP, przewodniczył Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej.

W ramach uroczystości odbędzie się także, nawiązująca do obrad Okrągłego Stołu i wyborów 4 czerwca 1989 roku, debata pt. Spór o polską transformację z perspektywy trzech dekad.Celem debaty jest podkreślenie znaczenia aktywnego udziału profesora Józefiaka oraz innych uczonych z EkSocu w obradach "Okrągłego Stołu" oraz pobudzenie naszych obecnych studentów do refleksji nad miejscem Wydziału w kształtowaniu przemian ustrojowych. Debatę poprowadzi prof. Janina Godłów-Legiędź.

Gośćmi honorowymi uroczystości będzie najbliższa rodzina profesora Cezarego Józefiaka. Swoją obecnością zaszczyci nas także profesor Jerzy Dietl - senator I kadencji Senatu RP.

Plan obchodów 30 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku:

9.45 - Otwarcie uroczystości i krótkie wprowadzenie Dziekana Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ Rafała Matery, prof. UŁ

9.50.00-11.00 - Debata pt. Spór o polską transformację z perspektywy trzech dekad

11.00 - Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej osiągnięcia Profesora Cezarego Józefiaka i nadania Auli T1 Jego imienia

11.15 - Zakończenie obchodów

Na wydarzenie obowiązuje rejestracja poprzez formularz online, który będzie dostępny na stronie eksoc.uni.lodz.pl od dnia 20 maja 2019 r.

Zapraszamy!