22 lipca, 2020 r.

75 lat Łodzi Filmowej – UŁ partnerem obchodów

75 lat Łodzi Filmowej – UŁ partnerem obchodów

graf. organizatora

Serdecznie zapraszamy na inaugurację obchodów 75-lecia “Łodzi Filmowej” w Manufakturze. Kino plenerowe, prelekcje i konkursy, a także wyjątkowy koncert jazzowy „Fortepiany Wolności: Maciej Tubis gra Komedę„. To wszystko od piątku 24 lipca do niedzieli 26 lipca. Wstęp wolny!


W 2020 roku mija 75. rocznica utworzenie powojennego przemysłu i szkolnictwa filmowego, których działalność przez dziesięciolecia przyczyniła się do powstania zaszczytnego określenia „Łódź filmowa”. 5 grudnia 1945 roku przy ul. Łąkowej 29 w Łodzi powstało pierwsze filmowe atelier. To ono dało początek Wytwórni Filmów Fabularnych. Wtedy też rozpoczęła się produkcja słynnych „Zakazanych piosenek” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego, który uznaje się za pierwszy polski powojenny film fabularny. Pamiętne kreacje stworzyli w nim Jerzy Duszyński oraz Danuta Szaflarska.


Kilka lat później oficjalną działalność rozpoczęła słynna “Filmówka”, Szkoła Filmowa, w której przed laty studiowali prominentni przedstawiciele polskiej i światowej kinematografii, m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Skolimowski czy Roman Polański. Nowe pokolenie reżyserów i reżyserek już pisze kolejny rozdział w bogatej historii Szkoły, czego najlepszym dowodem sukces filmów wyprodukowanego przez reaktywowane Studio Indeks, czyli “Wieża. Jasny dzień” oraz “Monument” Jagody Szelc.O wielkości “Łodzi Filmowej” może zaświadczyć wiele PRL-owskich produkcji, ale niewątpliwie jej mit został skonsolidowany za sprawą nominowanej do Oscara epickiej superprodukcji “Ziemia obiecana” (1974) Andrzeja Wajdy. Drapieżna opowieść o historii pewnego interesu trzech przyjaciół (Karola, Maksa i Moryca) cechuje do dziś niezwykła aktualność – ten film, niczym magnes, przyciąga i oczarowuje kolejne pokolenia widzów. Nominowane do Oscara widowisko pozostaje jedną z najciekawszych interpretacji miasta Łodzi na dużym ekranie.Marka “Łodzi Filmowej” przetrwała przez lata, o czym najlepiej świadczą międzynarodowe sukcesy firmy producenckiej Opus Film z “Idą” (pierwszy Oscar dla polskiej kinematografii w kategorii najlepszy film zagraniczny, (2013) oraz “Zimną wojną” Pawła Pawlikowskiego na czele (2018).Warto zauważyć, że „Łódź Filmowa” to nie tylko kino fabularne, lecz także animacja i filmowy eksperyment. W 1983 roku Oscara otrzymał zrealizowany w Łodzi legendarny, awangardowy film “Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego. W pierwszej dekadzie XXI w. w koprodukcji polsko-brytyjskiej powstał w niej zaś – również nagrodzony Oscarem – „Piotruś i wilk” w reżyserii Suzie Tempelton (2006).Jak podkreśla Sławomir Fijałkowski, prezes Stowarzyszenia “Łódź Filmowa”: »Łódź to nie tylko “miasto filmu”, lecz także “miasto Oscarów”. Mało kto wie, że w Łodzi można dotknąć prestiżową nagrodę Amerykańskiej Akademii – genialny pianista Artur Rubinstein otrzymał go za rolę w autobiograficznym dokumencie “Umiłowanie życia” (1969), a jego żona Aniela Młynarska-Rubinstein po latach zdecydowała się przekazać statuetkę do Muzeum Miasta Łodzi. Jest to niesamowita historia, mało znana w historii kina. Środowisko Łodzi Filmowej dało początek wielu inicjatywom i produkcjom, o których warto mówić, warto przypominać i tym samym zachęcać do odwiedzania miasta. Historia filmowej Łodzi jest ciągle otwarta i czeka na odkrycie«.PROGRAM WYDARZENIA:

24 lipca / piątek / 21:00 Pokaz filmu „ZAKAZANE PIOSENKI” reż. Leonard Buczkowski (1947)

25 lipca / sobota / 21:00 Pokaz filmu „ZIEMIA OBIECANA” reż. Andrzeja Wajdy (1974)

26 lipca / niedziela #1 / 20:00 Koncert „Fortepiany Wolności: Maciej TUBIS gra KOMEDĘ„

26 lipca / niedziela #2 / 21:00 Pokaz filmu „ZIMNA WOJNA” reż. Paweł Pawlikowskiego (2018).Każdy z wieczorów zostanie okraszony krótką prelekcją zaproszonego gościa-specjalisty, a także projekcją wybranej „krótkiej formy” pochodzącej z bogatych zbiorów Szkoły Filmowej, Wytwórni Filmów Oświatowych oraz studia animacji Se-ma-for.

Pokazy w Manufakturze oficjalnie inaugurują letni sezon filmowy 75. lecia “Łodzi Filmowej”: 10 miejscowości (w tym – prócz Łodzi – Sieradz, Oporów, Zduńska Wola, Tomaszów Mazowiecki, Piotrków Trybunalski, Zgierz, Walewice, Poddębice i Aleksandrów Łódzki) oraz 24 unikatowe seanse dzieł pochodzących z różnych epok i ukazujących różnorodność miasta Łodzi w polskim kinie (m.in. „Seksmisja”, „Niewinni czarodzieje”, „Do widzenia, do jutra”, „Przypadek”, „Pomiędzy słowami”, „Kingsajz” czy oscarowa „Ida”).
Wakacje z klasyką polskiego kina czas zacząć – “Łódź filmowa” jest gotowa, aby wspólnie wypłynąć na ten niesamowity rejs!Zapraszamy do wydarzenia na FB:

Kino plenerowe na 75. lecie obchodów Łodzi Filmowej https://www.facebook.com/events/282510809860141/?n...


Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2020.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.


Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ


Poprzednia wiadomość Kamil Majchrzak mistrzem Polski w deblu!
Następna wiadomość X edycja programu stypendiów naukowych Prezydenta Miasta Łodzi