Absolwenci UŁ najlepszymi analitykami makroekonomicznymi

Tomasz Kośka, Karol Rybaczuk i Michał Zygmunt, absolwenci UŁ tworzący zespół prognozy-gospodarki.pl, to zwycięzcy XI edycji konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez redakcje Parkietu i Rzeczpospolitej. Na drugim miejscu znalazł się Daniel Piekarek, ekonomista z Banku BPS, a na trzecim Mikołaj Raczyński, dyrektor ds. strategii dłużnych w Noble Funds TFI, triumfator z 2016 roku. Większość uczestników konkursu stanowiły zespoły bądź ekonomiści reprezentujący instytucje finansowe oraz niezależni analitycy indywidualni.

 

Uczestniczyliśmy w tym konkursie od 2012 r., już w trakcie studiów, jako członkowie Studenckiego Koła Naukowego Analiz i Prognozowania Gospodarczego "4Future" działającego na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W 2016 r., po zakończeniu studiów, uznaliśmy, że warto to kontynuować. - wyjaśnia Karol Rybarczuk

W 2017 r. tytuł najlepszego analityka makroekonomicznego zdobył dr Wojciech Zatoń z Uniwersytetu Łódzkiego, opiekun koła naukowego, w którym prognozowania uczyli się tegoroczni zwycięzcy.

To, że wygraliśmy w kolejnej edycji, zaraz po naszym mentorze, cieszy nas szczególnie. Wydaje się, że odebraliśmy niezły warsztat. Na studiach odbyłem też staż w Societe Generale, w zespole Jarosława Janeckiego, który też był laureatem konkursu. Mam wrażenie, że to doświadczenie także procentuje. - komentuje nasz absolwent.

Obszerny wywiad z naszymi absolwentami można przeczytać na stronie Parkietu https://www.parkiet.com/Ludzie-rynku/304019981-Cieszymy-sie-ze-gore-wzial-optymizm.html

https://www.parkiet.com/Ludzie-rynku/304019981-Cieszymy-sie-ze-gore-wzial-optymizm.html

Konkurs na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowany jest przez "Parkiet" od 2007 r. Rywalizacja jest otwarta dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności analityczne: ekonomistów z instytucji finansowych i ośrodków badawczych, niezależnych ekspertów, a także pracowników naukowych i studentów.

Uczestnicy konkursu pod koniec każdego kwartału nadsyłają prognozy na cztery kolejne kwartały dla ośmiu wskaźników makroekonomicznych i rynkowych. Za każdą prognozę mogą otrzymać od zera do 1 pkt w zależności od tego, jak wypada ona na tle faktycznego odczytu danego wskaźnika oraz przewidywań innych uczestników. Podsumowując prognozy na dany kwartał, największą wagę przypisuje się tym formułowanym najwcześniej (z rocznym wyprzedzeniem), najmniejszą zaś najświeższym (sporządzonym kwartał wcześniej).

W 2017 r. tytuł najlepszego analityka makroekonomicznego zdobył dr Wojciech Zatoń z Uniwersytetu Łódzkiego. Rok wcześniej triumfował Mikołaj Raczyński z Noble Funds TFI, w 2015 r. wygrał Jarosław Janecki z Societe Generale.

Źródło: Parkiet.com; Rzeczpospolita

Redakcja: Centrum Promocji UŁ