27 kwietnia, 2020 r.

Ambasador z UŁ na pomoc Polakom w Peru

Ambasador z UŁ na pomoc Polakom w Peru

fot. Maciej Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ

Ambasador Polski w Peru – prof. Antonina Magdalena Śniadecka-Kotarska – zorganizowała pomoc dla Polaków wracających z Ameryki Południowej. Pani Profesor jest wykładowczynią i Absolwentką VIP UŁ. W wywiadzie dla Gazety Wyborczej opowiada o kulisach logistycznej akacji „LOT do domu”.Wyzwanie logistyczne


Zorganizowanie tak skomplikowanej akcji było niezwykle trudne.


– Polacy, którzy z powodu pandemii koronawirusa utknęli w Peru, byli rozrzuceni w promieniu od tysiąca do nawet 1,8 tys. km od Limy. Na domiar złego liczba kilometrów nie odpowiada znanym nam realiom przemieszczania się, bo Peru jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem dróg w zależności od krainy geograficznej: costa (wybrzeże), sierra (Andy) i selva (amazońska dżungla). – opowiada prof. Antonina Magdalena Śniadecka-Kotarska.


Zorganizowanie tak wielkiej akcji pomocowej byłoby niemożliwe bez profesjonalizmu polskiego korpusu dyplomatycznego oraz sieci kontaktów, którą udało się utworzyć polskiej Ambasador. Absolwentka łódzkiej Uczelni zaznacza, jak istotna była tu sympatia, z jaką Peruwiańczycy traktują Polskę.


– Niemal zawsze ktoś z rodziny wysokich rangą wojskowych, od których tak wiele zależało w kwestii podróży Polaków wewnątrz Peru, ojciec albo dziadek, kończył UNI, czyli Universidad Nacional de Ingeniería – pierwszą politechnikę na kontynencie, którą w XIX w. założył inż. Habich.


Nasze rozmowy z władzami odbywały się drogą oficjalną, ale mam wrażenie, że kontakty nieformalne były w wielu wypadkach kluczowe.


Dalsze działania


Ambasador podkreśla, że to dopiero początek dalszej pomocy dla Polaków przebywających nie tylko w Peru, ale również w krajach ościennych – Ekwadorze i Boliwii. Polscy dyplomaci zapewniają, że mimo trudnej sytuacji, żaden ze zgłaszających się Polaków nie zostanie bez pomocy. Ciągłe nadzorowanie tak skomplikowanej akcji pomocowej wymaga nie tylko rozbudowanej bazy kontaktów z miejscowymi politykami, ale również tytanicznego wysiłku. Członkowie zespołu prof. Śniadeckiej-Kotarskiej pracują całą dobę, śpiąc po kilka godzin na zmianę. Dzięki temu możliwa jest pomoc rokadom przebywających na łącznej powierzchni ponad 2,5 mln km kwadratowych.


Pełny tekst wywiadu dostępny na portalu „Gazety Wyborczej”


Absolwentka (VIP) UŁ


Prof. Śniadecka-Kotarska należy do elitarnego grona Absolwentów VIP UŁ. Ukończyła studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ. Przez 12 lat prowadziła badania w Katedrze Etnografii. Była jedną z założycielek Instytutu Stosunków Międzynarodowych – dzisiejszego Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych. Przez 20 lat związana była również z Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniach, m.in. zagadnień etnokulturowych i etnopolitycznych regionu andyjskiego, problematyki narkoprzemocy oraz kulturowych koncepcji płci Indianek i Metysek. 24 listopada 2017 odebrała od Prezydenta RP nominację na stanowisko Ambasadora Pełnomocnego i Nadzwyczajnego RP w Peru oraz w krajach akredytacji dodatkowej – Ekwadorze i Boliwii.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/


Tekst źródłowy: Gazeta Wyborcza

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Słowo o przysłowiach – dobry żart tynfa wart
Następna wiadomość Kompendium zmian przepisów o szkolnictwie wyższym i nauce