29 grudnia, 2020 r.

Apel KRASP dot. udziału w szczepieniach przeciwko COVID-19

Apel KRASP dot. udziału w szczepieniach przeciwko COVID-19

prof. Elżbieta Żądzińska (zdjęcie: CP UŁ)


Komisja ds. Nauki Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich apeluje do wszystkich osób ze społeczności akademickiej o aktywne włączenie się do rzetelnego przedstawiania korzyści osobistych i społecznych związanych z powszechnym poddaniem się szczepieniu przeciwko COVID-19.


Jak podkreśla Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, Przewodnicząca Komisji ds. Nauki KRASP, prof. Elżbieta Żądzińska, powszechny udział w szczepieniach przeciwko COVID-19 nas wszystkich jest jedynym sposobem powrotu do normalnego życia, jedynym sposobem na przerwanie pandemii. "Niestety nie mamy skutecznej terapii, a wysiłki społeczeństwa, czyli dystans społeczny, maseczki, ograniczenia życia codziennego, są niewystarczające i nie mogą zastąpić normalnych relacji społecznych. Sama zamierzam przyjąć szczepionkę najszybciej jak będzie to możliwe." - dodaje.


Apel został pierwotnie opublikowany na stronie KRASP.


Apel Komisji ds. Nauki Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich do społeczności akademickiej o propagowanie udziału w szczepieniach przeciwko COVID-19

Trwająca już wiele miesięcy pandemia COVID-19 dewastuje nasze życie społeczne, zawodowe czy osobiste, przyczyniając się do śmierci tysięcy osób w sposób bezpośredni oraz pośredni, na skutek ograniczonego dostępu do opieki medycznej.

Przy braku powszechnie skutecznej terapii, mimo nadzwyczajnego wysiłku społeczeństw stosujących dystans społeczny i ograniczenia w życiu codziennym, jedynym sposobem powrotu do normalnego życia i uratowania wielu istnień ludzkich jest powszechny udział w szczepieniach przeciwko COVID-19.

Zarejestrowane przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) oraz Europejską Agencję Leków (EMA) szczepionki przeciwko COVID-19 przeszły wszystkie wymagane etapy badań przedklinicznych i klinicznych niezbędne przy dopuszczeniu ich do stosowania.

Wykorzystywane w szczepionkach technologie oparte są o znane i stosowane wcześniej platformy. Nasilenie skutków ubocznych w badaniach nad szczepionką było niskie do średniego, a objawy po kilku dniach ustępowały. Obserwowane dolegliwości towarzyszą również innym szczepieniom, ale korzyści płynące z ochrony jaką daje szczepienie przeciwko COVID-19 są niewspółmiernie wysokie!

Jako Komisja ds. Nauki KRASP apelujemy do wszystkich osób ze społeczności naszych Uczelni o aktywne włączenie do rzetelnego przedstawiania korzyści osobistych i społecznych związanych z powszechnym poddaniem się szczepieniu przeciwko COVID-19.

Tylko dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy tą pandemię zakończyć!

Prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska

Przewodnicząca Komisji ds. Nauki KRASP

Poprzednia wiadomość Jaki ślad pozostawią po sobie „Erasmusi”?
Następna wiadomość Doktorantka UniLodz kierownikiem grantu NCN