Awans w QS World University Rankings: EECA

Uniwersytet Łódzki kończy rok 2020 bardzo pozytywnym zestawieniem. Opublikowano właśnie ranking QS World University Rankings: EECA. UniLodz znalazł się w 20% najlepszych uczelni tego zestawienia. Zajęliśmy 78 pozycję (awans z 83), wyprzedzając m.in. UMK w Toruniu, Uniwersytet Gdański oraz Politechnikę Łódzką i SGGW. Wysokie miejsce, zajęte przez naszą uczelnię, wynika m.in. z bardzo dobrej reputacji wśród pracodawców oraz wysokiej oceny badań prowadzonych przez naszych badaczy. Ranking dostępny jest na stronie QS Top Univeristies.

Informacja o sukcesie Uniwersytetu Łódzkiego pojawiła się również w prasie. Polecamy artykuły opublikowane przez “Gazetę Wyborczą” oraz “Dziennik Łódzki”.

Ranking EECA, przygotowany przez międzynarodową organizację QS, bada rozwój uczelni Europy Wschodniej i Azji Centralnej. Zestawienie analizuje wszystkie uczelnie z tego dużego obszaru na podstawie wybranych parametrów. Są nimi:

•  reputacja uczelni wśród pracodawców (ocena umiejętności oraz przygotowania studentów wchodzących na rynek pracy),
  • reputacja uczelni wśród naukowców i instytucji badawczych z całego świata,
  • stosunek liczby nauczycieli akademickich do liczby studentów,
  • liczba nauczycieli akademickich z tytułem doktora,
  • liczba cytowań artykułów naukowych (na podstawie danych z bazy Scopus),
  • poziom współpracy międzynarodowej wśród naukowców,
  • liczba studentów międzynarodowych,
  • umiejętność wykorzystywania nowych technologii.

Uniwersytet Łódzki został oceniony jako uczelnia o dużym potencjale naukowym oraz wysokiej jakości prowadzonych badań. Ocena tego parametru łączy się również z bardzo dobrą reputacją wśród naukowców z międzynarodowych ośrodków oraz wysoko ocenionym poziomem współpracy z badaczami z innych krajów. Widoczny jest również wzrost cytowalności artykułów naukowych, których autorami są badacze z naszej uczelni.

Awans naszego uniwersytetu we wspomniany rankingu byłby niemożliwy, gdyby nie konsekwentnie realizowana strategia rozwoju uczelni. Jest ona dalej kontynuowana i realizowana dzięki inicjatywom podjętymi przez Władze Uniwersytetu Łódzkiego . Wprowadzono nowe konkursy grantowe pozwalające naszym najzdolniejszym pracownikom i studentom na realizację badań naukowych, wymianę akademicką oraz aplikowanie w prestiżowych międzynarodowych programach badawczych. Rozbudowywana jest infrastruktura badawcza, a osiedle akademickie rozrasta się o kolejne budynki. Ugruntowujemy swoją pozycję jako klasyczny uniwersytet badawczy, stąd można przypuszczać, że w kolejnych rankingach Uniwersytet Łódzki będzie zajmował jeszcze wyższe pozycje.

Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: DKWiA