„Bałałajki” mają 50 lat!

Zaczęło się od kuchni w akademiku, ponad 50 lat później w Teatrze Nowym w Łodzi, Akademicki Zespół Muzyki Narodów Słowiańskich "Bałałajki" świętował swój wielki jubileusz. Muzycy zaprezentowali utwory rosyjskie, cygańskie, ukraińskie, a nawet peruwiańskie. Rektor Uniwersytetu Łódzkiego i wiceprezydent Łodzi złożyli życzenia i gratulacje założycielom oraz byłym i obecnym muzykom Bałałajek.

 

Założycielem Bałałajek jest były wykładowca UŁ, profesor Andrzej de Lazari. Podczas uroczystości w Teatrze Nowym opowiadał o genezie powstania zespołu. Okazuje się, że nie byłoby Bałałajek, gdyby nie Brytyjczyk - Bibs van Ekkel. Ten ostatni dał na scenie Teatru Nowego pokaz swoich umiejętności muzycznych i… satyrycznych.

- Pewnego dnia, to był rok 1967, wszedłem do kuchni akademika Uniwersytetu Warszawskiego i zobaczyłem jak Bibs gra na bałałajce. Załatwił mi, nie wiem skąd, drugi instrument i zaczęliśmy grać razem. Potem wydarzył się marzec 68', wsadzili mnie, wsadzili też Bibsa, ale obaj w końcu wyszliśmy, ja wróciłem do Łodzi, zacząłem pracować na Uniwersytecie i założyłem zespół. Teraz prowadzi go Basia Sobolczyk, różnica jest taka, że ona czyta nuty, a ja, jak zakładałem kapelę, w ogóle ich nie znałem - mówił prof. de Lazari.

- Od małego uczyłem się na pianinie, ale pewnego dnia usłyszałem jak ktoś gra na bałałajce. Przyjechał do nas do Anglii rosyjski zespół. Zdobyłem instrument i od tej pory sam uczyłem się grać - wspominał Bibs van Ekkel.

Listy gratulacyjne i życzenia złożyli wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski i Rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Antoni Różalski.

- Jestem równolatkiem Bałałajek i muszę przyznać, że czuję się wspaniale jako rówieśnik tak wspaniałego zespołu. W imieniu moim oraz w imieniu Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej chciałem złożyć Państwu najlepsze życzenia - mówił wiceprezydent Łodzi.

- Bardzo dziękuję Państwu za to, że promujecie Uniwersytet Łódzki i całą Łódź Akademicką na konkursach i festiwalach i że pomagacie nam budować to, co nazywamy trzecią misją uniwersytetu. Obok badań i kształcenia mamy tez obowiązek kształtować młodych ludzi pod kątem ich otwartości na inne kultury, również przez muzykę. Życzę Państwu kolejnych pięćdziesięciu pomyślnych lat - powiedział prof. Antoni Różalski.

"Bałałajki" to zespół skupiający młodzież akademicką i licealną. Jego obecnym kierownikiem artystycznym jest Barbara Sobolczyk. Oryginalne brzmienie zespołu ma swe źródło w inspiracjach słowiańskim folklorem i związanym z nim unikalnym instrumentarium: bałałajki i domry różnych rozmiarów, gitary, harfa, akordeon, flet, obój, , słowiańskie sopiłki i żaliejki oraz perkusja.

_MGL6830

Fot. Maciej Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ

Oprócz stylizacji rodzimych melodii ludowych repertuar zespołu obejmuje utwory o rodowodzie greckim (np. muzyka do baletu "Grek Zorba" Theodorakisa), amerykańskim (np. ragtime "The Entertainer" Joplina) oraz aranżacje utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Od początku swej działalności Bałałajki biorą żywy udział w życiu muzycznym Łodzi i kraju (stała współpraca z Filharmonią Łódzką i Poznańską, nagrania dla Radia i Telewizji), a także poza jego granicami koncertując m.in. w Rosji, Francji, Macedonii, Niemczech, Czechach, Azerbejdżanie, na Ukrainie. Zespół jest członkiem Balalajka and Domra Association of America.

Osiągnięcia "Bałałajek":

  • Brązowa Jodła na Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach (1975)
  • Złota i Srebrna Jodła w Kielcach oraz Nagroda Wojewody Kieleckiego (1978)
  • Reprezentowanie Polski na Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży w Baku (1983)
  • I miejsce w I Interdyscyplinarnym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych w Łodzi (1986)
  • Wyróżnienie na XXVI Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze (1989)
  • Honorowa Odznaka za zasługi dla rozwoju województwa łódzkiego oraz Dyplomu Honorowego za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury Ministerstwa Kultury i Sztuki (1989)
  • Udział w I Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr i Zespołów Rosyjskich Instrumentów Ludowych "Struny Rosji" MoskwaJarosław'91
  • Główna Nagroda na III Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem Radom Folk'96
  • Reprezentowanie Polski na IV Międzynarodowym Festiwalu Młodzieżowej Twórczości Ludowej w Sewastopolu na Krymie (1996)
  • Wyróżnienie na IX Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem Radom Folk'2000
  • Wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Gwiazdozbiór Mistrzów w Moskwie (Akademia Muzyczna im. Gnesiny 2012)
  • I miejsce i Nagroda Dyrektora Filharmonii Narodowej Ukrainy na III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Narodów w Kijowie (2019)

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiały źródłowe: Bałałajki

Redakcja: Centrum Promocji UŁ