11 lipca, 2019 r.

„Bałałajki” ze Złotą Łódką

Fot. Tdream Foto

IX Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych „Folkowe Inspiracje” przyniósł naszym zdolnym studentom z zespołu Bałałajki… I miejsce w kategorii muzyka/zespoły. Dźwięczne zwycięstwo miało miejsce 6 lipca br.

Festiwal „Folkowe Inspiracje” w tym roku obchodził 9. urodziny. Jak piszą organizatorzy: „To było 8 zwariowanych dni z kipiącą młodzieńczą i folkową energią”.

Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych FOLKOWE INSPIRACJE odbywa się w Łodzi i województwie łódzkim od 2011 roku. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Promocji i Wspierania Twórczości CONVIVO w partnerstwie z Pałacem Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi.

Ideą festiwalu jest zainspirowanie młodych ludzi do współczesnej twórczości w różnych dziedzinach artystycznych, w oparciu o tradycje kulturowe narodów i grup etnicznych. Ważnym elementem programowym jest promowanie wśród młodych ludzi Łodzi wielokulturowej i kulturowo różnorodnego regionu łódzkiego, folkloru polskiego oraz różnych ludowych tradycji i kultur na świecie.

DSC_3381

„Bałałajki” to zespół, który od lat skupia młodych pasjonatów słowiańskiego folku. Młodzi łodzianie realizują swoje muzyczne fascynacje korzystając z oryginalnego instrumentarium: bałałajek (primy, bas, kontrabas), dómr (piccolo, primy, alty, basy i kontrabas) oraz gitar, harfy, akordeonu, fletu, oboju, klarnetu, żaliejek i perkusji.

Życie zespołu to:

• warsztaty muzyczne,
  • koncerty i festiwale,
  • letnie obozy muzyczne,
  • wymiany młodzieży,
  • wydarzenia specjalne.

„Bałałajki” zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach w Polsce, a także na przeglądach i imprezach muzycznych za granicą, m.in. w Niemczech, Rosji, na Ukrainie, w Austrii, Chorwacji i Azerbejdżanie. Zespół utrzymuje stałą współpracę z ośrodkami muzycznymi w kraju i za granicą, m.in. z Filharmonią Łódzką, Landesmusikrat z Badenii-Wirtembergii, Schmel Trio z Finlandii czy białoruską „Bałałajką”, należy też do Balalajka and Domra Association of America.

Gratulujemy kolejnego sukcesu!

Materiał źródłowy: Zespół „Bałałajki”

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Inna twarz Brzechwy