Biobank UŁ i gigantyczny śliniak na Piotrkowskiej!

Wygląda jak śliniak dla wielkoluda. Ma prawie trzy metry, jest kolorowy, ale to nie reklama odżywek czy akcesoriów dla maluchów. To reklama… śliny, a raczej tego, w jaki sposób można jej użyć do zwalczania nowotworów i chorób cywilizacyjnych. 28 sierpnia w Pasażu Schillera Pracownia Biobank, działająca przy Uniwersytecie Łódzkim, przeprowadziła zbiórkę materiału genetycznego.

 

Gigantyczny śliniak postawiła w Pasażu Schillera w Łodzi Pracowania Biobank, działająca przy Uniwersytecie Łódzkim. Celem tego działania jest zainteresowanie łodzian biobankowaniem, czyli gromadzeniem i badaniem materiału biologicznego, zachęcić do oddawania próbek śliny, wyjaśnić, dlaczego pomaga to w poznaniu genetycznych przyczyn chorób cywilizacyjnych, w tym chorób rzadkich.

Akcję pod hasłem Śliniak Łódzki otworzyła konferencja prasowa, w której udział wzięli: rektor UŁ prof. Antoni Różalski oraz pracownicy Pracowni Biobank. Ci ostatni opowiedzą, do czego nauce przydaje się ślina, czym zajmują się biobanki, dlaczego są tak ważne dla nas wszystkich, a także o tym, jak kontrolować swoje geny, czyli jak to możliwe, że na przykład jedzenie, chodzenie, siedzenie, palenie może włączać i wyłączać nasze geny, zmieniać nasz niezmienny kod DNA.

Fot. Adam Wróbel, Centrum Promocji UŁ

Pracownia Biobank to ważna część Uniwersytetu Łódzkiego. Materiał genetyczny, który zbieramy, będzie służył do opracowywania metod zapobiegania i leczenia wielu chorób. Im więcej próbek, tym szybszy postęp badań. Dlatego tak ważna jest promocja działaności naszych naukowców - wskazał rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Antoni Różalski.

Pracownia Biobank w Łodzi działa przy Katedrze Biofizyki Molekularnej Uniwersytetu Łódzkiego. Jest jedną z niewielu placówek w Polsce, które gromadzą i badają próbki materiału biologicznego w postaci śliny, krwi, DNA. Wyniki prac, prowadzonych w biobankach pomagają w poznaniu genetycznych przyczyn chorób cywilizacyjnych, chorób rzadkich i nowotworowych dotykających społeczeństwo w XXI wieku.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Agencja 3PR, Biobank UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ