„… bo każdy może się przydać!”

Dr Magdalena Ustaborowicz - adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UŁ - do tej pory swój czas w pełni poświęcała pracy jako wykładowczyni, a po zajęciach przygotowywała się do maratonu. Jednak wyjątkowa sytuacja wymaga nieprzeciętnego zaangażowania. Dlatego z wykładania o prawie przerzuciła się tymczasowo na… szycie maseczek i wspieranie akcji "Łódź szyje dla medyków".

Po apelach łódzkich szpitali, które w mediach społecznościowych prosiły o pomoc w zaopatrzeniu w środki ochrony (m.in. półmaski FFP2 i FFP3, przyłbice i gogle, czepki, rękawiczki, kombinezony, odzież ochronną i operacyjną, fartuchy, wielorazowe maseczki bawełniane) rozpoczęła się fala społecznej pomocy i wsparcia, na którą odpowiedziało wiele osób - w tym dr Magdalena Ustaborowicz.

- Od dziecka sama sobie poprawiam ubrania na maszynie. Teraz mogę pomóc innym, więc to jeszcze lepsze. Bardzo chciałam się przydać - dać swoje wsparcie. Tak trafiłam na grupę na Facebooku "Łódź szyje dla medyków" i zaczęłam… szyć - opowiada prawniczka z UŁ.

Nasza bohaterka, w ciągu jednego dnia, potrafi uszyć około 40-50 maseczek.

- Obecna sytuacja związana z epidemią powoduje, że ludzie reagują w różny sposób. Jednak naprawdę każdy może coś dać od siebie: można zrobić zakupy starszej sąsiadce, dołączać do akcji, zbiórek czy wspierać szpitale - mówi dr Ustaborowicz.

Mała wielka społeczność

"Łódź szyje dla medyków" to grupa wspaniałych ludzi obecnie liczące 1750 członków. Koordynatorem całego projektu jest Hanna Małek - łodzianka, jednak w skład grupy współtworzącej akcję wchodzą osoby odpowiedzialne również za transport, koordynację szycia, przyjmowanie zapotrzebowania zgłaszanego przez szpitale, przekazywanie materiałów na maseczki.

Początkowo do inicjatywy włączały się głównie osoby prywatne - szyjące panie z całego regionu. Szybko do akcji przystąpili też przedsiębiorcy - hurtownie tkanin oferujące materiały i całe szwalnie biorące na siebie szycie i to z całego województwa.

Do dzieła

Do 30 marca dzięki grupie "Łódź szyje dla medyków" udało się uszyć i dowieźć do placówek ponad 33 tysiące maseczek. Liczby te rosną z każdym dniem, a zaangażowanie ludzi i poziom wsparcia wzrusza i imponuje.

Zapraszamy to dołączania do akcji. Więcej informacji.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/