31 marca, 2020 r.

„… bo każdy może się przydać!”

fot. dr Magdalena Ustaborowicz

Dr Magdalena Ustaborowicz – adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UŁ – do tej pory swój czas w pełni poświęcała pracy jako wykładowczyni, a po zajęciach przygotowywała się do maratonu. Jednak wyjątkowa sytuacja wymaga nieprzeciętnego zaangażowania. Dlatego z wykładania o prawie przerzuciła się tymczasowo na… szycie maseczek i wspieranie akcji „Łódź szyje dla medyków”.

Po apelach łódzkich szpitali, które w mediach społecznościowych prosiły o pomoc w zaopatrzeniu w środki ochrony (m.in. półmaski FFP2 i FFP3, przyłbice i gogle, czepki, rękawiczki, kombinezony, odzież ochronną i operacyjną, fartuchy, wielorazowe maseczki bawełniane) rozpoczęła się fala społecznej pomocy i wsparcia, na którą odpowiedziało wiele osób – w tym dr Magdalena Ustaborowicz.

- Od dziecka sama sobie poprawiam ubrania na maszynie. Teraz mogę pomóc innym, więc to jeszcze lepsze. Bardzo chciałam się przydać – dać swoje wsparcie. Tak trafiłam na grupę na Facebooku „Łódź szyje dla medyków” i zaczęłam… szyć – opowiada prawniczka z UŁ.

Nasza bohaterka, w ciągu jednego dnia, potrafi uszyć około 40-50 maseczek.

- Obecna sytuacja związana z epidemią powoduje, że ludzie reagują w różny sposób. Jednak naprawdę każdy może coś dać od siebie: można zrobić zakupy starszej sąsiadce, dołączać do akcji, zbiórek czy wspierać szpitale – mówi dr Ustaborowicz.

Mała wielka społeczność

„Łódź szyje dla medyków” to grupa wspaniałych ludzi obecnie liczące 1750 członków. Koordynatorem całego projektu jest Hanna Małek – łodzianka, jednak w skład grupy współtworzącej akcję wchodzą osoby odpowiedzialne również za transport, koordynację szycia, przyjmowanie zapotrzebowania zgłaszanego przez szpitale, przekazywanie materiałów na maseczki.

Początkowo do inicjatywy włączały się głównie osoby prywatne - szyjące panie z całego regionu. Szybko do akcji przystąpili też przedsiębiorcy - hurtownie tkanin oferujące materiały i całe szwalnie biorące na siebie szycie i to z całego województwa.

Do dzieła

Do 30 marca dzięki grupie „Łódź szyje dla medyków” udało się uszyć i dowieźć do placówek ponad 33 tysiące maseczek. Liczby te rosną z każdym dniem, a zaangażowanie ludzi i poziom wsparcia wzrusza i imponuje.

Zapraszamy to dołączania do akcji. Więcej informacji.

Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość E-historia – przyszłość zdalnych kierunków na UŁ
Następna wiadomość Ogromna pomoc dla łódzkich diagnostów