Bogactwo inspiracji: Uroczyste Opus UŁ

Podczas inauguracji roku akademickiego 2020/2021 po raz pierwszy usłyszeliśmy utwór, który będzie towarzyszył wszystkim uroczystym posiedzeniom Senatu UŁ. Uroczyste Opus jest zwycięską kompozycją zgłoszoną w ramach konkursu zorganizowanego z okazji 75-lecia UŁ. Autor dzieła - kompozytor Sebastian Kondratowicz - jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi, artystą tworzącym kompozycje do filmów dokumentalnych, animowanych i biograficznych.

Jury konkursu nie szczędziło pochwał utworowi zgłoszonemu przez łódzkiego artystę. Specjaliści muzykolodzy, wśród których znaleźli się również prof. Jacek Piekarski oraz prof. Jerzy Wiśniewski z UŁ, w uzasadnieniu swej decyzji położyli nacisk na bogactwo kompozycji, jej nawiązania do tradycji awangardowych, przy jednoczesnej oryginalności i nowoczesności.

- Utwór ten odznacza się bardzo wysokim poziomem artystycznym. Ma nowoczesny, świeży, oryginalny i niebanalny charakter, intrygująco nawiązując jednocześnie do awangardowych tradycji XX-wiecznej Łodzi. Niepowtarzalnie zespalają się w nim tradycja z nowoczesnością. Świetnie spełnia oczekiwania zapisane w Regulaminie Konkursu i z tego powodu może być muzyczną wizytówką Uniwersytetu Łódzkiego nie tylko w roku jego 75-lecia, lecz i w kolejnych dekadach, towarzysząc uroczystym posiedzeniom Senatu UŁ - uzasadniło swą decyzję jury, któremu przewodniczył prof. Sławomir Kaczorowski, kierownik Katedry Kompozycji Akademii Muzycznej w Łodzi.

Laureat, który otrzymał główną nagrodę w wysokości 5 000 zł, jest kompozytorem muzyki filmowej. Artysta deklaruje bogactwo inspiracji, z których mozaiki składa się na tworzone przez niego kompozycje.

- Podczas pracy nad Uroczystym Opus kierowałem się przede wszystkim wytycznymi konkursu. Zależało mi na bardzo skrupulatnym oddaniu wszystkich wymaganych elementów w mojej kompozycji. Inspiracje muzyczne, które mi towarzyszyły, to przede wszystkim zawsze bliska mi muzyka filmowa. Lubię także szukać natchnienia w tekście literackim, a także w obrazie, który w tym wypadku musiał powstać wcześniej w mojej głowie. Jestem zaszczycony nagrodą i wierzę, że moje uroczyste Opus na trwałe wpisze się w historię Uniwersytetu Łódzkiego - komentuje kulisy powstania zwycięskiej kompozycji Sebastian Kondratowicz.

Uroczyste Opus UŁ - utwór (KLKNIJ)

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/