13 października, 2020 r.

Bogactwo inspiracji: Uroczyste Opus UŁ

Bogactwo inspiracji: Uroczyste Opus UŁ

graf.UŁ

Podczas inauguracji roku akademickiego 2020/2021 po raz pierwszy usłyszeliśmy utwór, który będzie towarzyszył wszystkim uroczystym posiedzeniom Senatu UŁ. Uroczyste Opus jest zwycięską kompozycją zgłoszoną w ramach konkursu zorganizowanego z okazji 75-lecia UŁ. Autor dzieła – kompozytor Sebastian Kondratowicz – jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi, artystą tworzącym kompozycje do filmów dokumentalnych, animowanych i biograficznych.


Jury konkursu nie szczędziło pochwał utworowi zgłoszonemu przez łódzkiego artystę. Specjaliści muzykolodzy, wśród których znaleźli się również prof. Jacek Piekarski oraz prof. Jerzy Wiśniewski z UŁ, w uzasadnieniu swej decyzji położyli nacisk na bogactwo kompozycji, jej nawiązania do tradycji awangardowych, przy jednoczesnej oryginalności i nowoczesności.


- Utwór ten odznacza się bardzo wysokim poziomem artystycznym. Ma nowoczesny, świeży, oryginalny i niebanalny charakter, intrygująco nawiązując jednocześnie do awangardowych tradycji XX-wiecznej Łodzi. Niepowtarzalnie zespalają się w nim tradycja z nowoczesnością. Świetnie spełnia oczekiwania zapisane w Regulaminie Konkursu i z tego powodu może być muzyczną wizytówką Uniwersytetu Łódzkiego nie tylko w roku jego 75-lecia, lecz i w kolejnych dekadach, towarzysząc uroczystym posiedzeniom Senatu UŁ – uzasadniło swą decyzję jury, któremu przewodniczył prof. Sławomir Kaczorowski, kierownik Katedry Kompozycji Akademii Muzycznej w Łodzi.


Laureat, który otrzymał główną nagrodę w wysokości 5 000 zł, jest kompozytorem muzyki filmowej. Artysta deklaruje bogactwo inspiracji, które pomagają mu w tworzeniu kompozycji .


Podczas pracy nad Uroczystym Opus kierowałem się przede wszystkim wytycznymi konkursu. Zależało mi na bardzo skrupulatnym oddaniu wszystkich wymaganych elementów w mojej kompozycji. Inspiracje muzyczne, które mi towarzyszyły, to przede wszystkim zawsze bliska mi muzyka filmowa. Lubię także szukać natchnienia w tekście literackim, a także w obrazie, który w tym wypadku musiał powstać wcześniej w mojej głowie. Jestem zaszczycony nagrodą i wierzę, że moje uroczyste Opus na trwałe wpisze się w historię Uniwersytetu Łódzkiego – komentuje kulisy powstania zwycięskiej kompozycji Sebastian Kondratowicz.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/


Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość W XXI wieku nikt nie powinien cierpieć z głodu
Następna wiadomość Wykluczeni/Włączeni - UŁ zaangażowany w działania artystyczne