Bookcrossing #UniLodz. Kolejne szkoły są z nami

Bookcrossing jest ogólnoświatową akcja społeczną „uwalniającą książki”, której celem jest popularyzowanie czytelnictwa. Uniwersytet Łódzki jako uczelnia zaangażowana i „uwalniająca umysł”, włącza do tej akcji nie tylko społeczność akademicką, ale również przyszłych studentów i przyszłe studentki. W końcówce tego roku do akcji Bookcrossing #UniLodz dołączyły kolejne szkoły średnie z obszaru województwa łódzkiego.

Bookcrossing polega na popularyzowaniu czytelnictwa poprzez nieodpłatne udostępnianie książek i przekazywanie ich metodą „podaj dalej”. Na Uniwersytecie Łódzkim przygodę z bookcrossingiem rozpoczęliśmy na naszych wydziałach, motywowani przesłaniem prof. Tadeusza Kotarbińskiego pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego – „Tajemnica szczęścia leży nie w posiadaniu rzeczy, ale w umiejętności rozkoszowania się nimi”.

W różnych przestrzeniach wspólnych naszej uczelni pojawiły się oznakowane regały Bookcrossing #UniLodz z książkami na wymianę. Aby wziąć udział w akcji i zyskać nowe lektury, wystarczy zostawić swoje przeczytane książki, a z regału bookcrossingowego zabrać interesujące nas woluminy. Dzięki temu dajemy książkom drugie życie. Akcję wspiera Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, które regularnie uzupełnia półki kolejnymi książkowymi pozycjami.

Bookcrossing zakłada mobilność książek, ich węrdujący charakter. W przypadku Bookcrossingu #UniLodz mobilne są nie tylko książki. W 2021 roku rozszerzyliśmy akcję, włączając do niej szkoły średnie z obszaru województwa łódzkiego. W ten sposób charakterystyczne czerwone regały wypełnione książkami Wydawnictwa UŁ pojawiły się również poza Uniwersytetem Łódzkim. Zachęcają do czytania i wymieniania się lekturami uczniów następujących szkół:

• I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Łodzi
  • II Liceum Ogólnokształcącym im. Gabriela Narutowicza w Łodzi
  • III Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi
  • VI Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Lelewela w Łodzi
  • VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Łodzi
  • XII Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi
  • XXI Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Łodzi
  • XXVI Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi
  • XXX Liceum Ogólnokształcącym im. ks. bp. Ignacego Krasickiego w Łodzi
  • Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze
  • Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Łodzi
  • British International School of the University of Lodz
  • III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Bełchatowie

Na zakończenie tego roku, w grudniu 2023 do akcji Bookcrossing #UniLodz dołączyły kolejne dwie szkoły:

• Akademickie Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Prof. Zbigniewa Religi w Kutnie
  • Liceum Ogólnokształcące im. gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie.

Współpracujemy, wzbudzamy ciekawość, wspieramy naukę i edukację. Oczywistym jest więc, że Bookcrossing #UniLodz zawita wkrótce w kolejnych miejscach.

Tekst i zdjęcie: Centrum Komunikacji i PR UŁ