Boty, fake newsy i astroturfing – niebezpieczeństwa czyhające w sieci

Szacuje się, że 20 procent kont na Twitterze to konta obsługiwane przez boty służące do tworzenia fałszywej treści w sieci, m.in. fake newsów czy astroturfingu, czyli kreowania sztucznego zainteresowania. O niebezpieczeństwach jakie czekają na nas w sieci i jak się przed nimi bronić opowiada dr Artur Modliński z Katedry Zarządzania UŁ dla PAP.

 

"Sztuczna inteligencja np. zbiera informacje, a boty próbują wpływać na naszą rzeczywistość, zarówno jeżeli chodzi o oddawanie głosów w trakcie wyborów, ocenę firm czy kampanii marketingowych, poprzez chociażby komunikowanie się z innymi użytkownikami internetu" - zaznaczył badacz.

Jak chronić się przed botami? Już w tej chwili - zdaniem eksperta - jest wiele programów, które mogą służyć odbiorcom do weryfikacji różnego rodzaju informacji. Są to np. strony bazujące na tzw. Knowledge-Based Trust. Dzięki nim poprzez specjalne algorytmy można sprawdzić, czy link do danej strony jest wiarygodny, czy są to sztuczne, czy prawdziwe informacje.

Zachęcamy do przeczytania rozmowy z dr. Arturem Modlińskim w portalu PAP Nauka w Polsce: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31581%2Cekspert-boty-maja-coraz-wiekszy-wplyw-na-polityke-i-gospodarke.html?fbclid=IwAR0wZWDPl1BI2uYxHpYzal95zgMN3rRlwq7aMDmreJf-zGQXT5uU4WA_cqw


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/


Źródło: PAP Nauka w Polsce

Redakcja: Centrum Promocji UŁ