Centrum Kultury UŁ zaczyna działalność

Kultura, nauka i sztuka będą obszarami działalności Centrum Kultury UŁ. Oficjalne otwarcie nowej jednostki Uniwersytetu Łódzkiego już za nami. Siedziba CK to część zabytkowej przestrzeni zespołu willowego Oskara Zieglera przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 11. To nowe miejsce otwarte na kulturę, które wyróżnia obecność w strukturach Uniwersytetu, dlatego z jednej strony będzie miejscem nauki i edukacji, z drugiej miejscem kulturalnej aktywności lokalnej. CK połączy ideę Łodzi akademickiej z kulturą, jaką można zaoferować mieszkańcom miasta i dzielnicy.

 

- Za cel postawiliśmy sobie min. współpracę z bardzo aktywnie działającymi w Łodzi organizacjami pozarządowymi. W wyniku takiej współpracy zostaliśmy zaproszeni do udziału w projekcie fundacji Szycie Życia "Studenci na Start", którego celem jest promocja Łodzi akademickiej i zachęta do zwiedzania miasta poprzez szlak miejsc kultury i zabytków - mówi dr Beata Lisowska, kierownik CK.

Projekt jest realizowany w ramach konkursu "Łódź Naukowa, Łódź Akademicka 2020" i finansowany z budżetu Miasta Łodzi. Zakłada stworzenie wirtualnych spacerów po kulturalnej i historycznej mapie Łodzi oraz zaproponowanie edukacyjnej gry miejskiej, w której będzie można rozwiązywać zagadki zarówno przez Internet, jak i w trakcie rzeczywistego spaceru po wyznaczonym szlaku.

Główny budynek - willa - jest siedzibą Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, Centrum Kultury zajmuje odremontowane dawne pomieszczenia gospodarcze - wozownię oraz stróżówkę. Uroczystości otwarcia towarzyszyła prelekcja prof. dr hab. Krzysztofa Stefańskiego z Instytutu Historii Sztuki UŁ o zabytkowym charakterze siedziby.

Działalność artystyczną zainauguruje już 2 października otwarcie wystawy w ramach Fotofestiwalu i wydarzeń wpisanych w świętowanie 75-lecia Łodzi akademickiej. W budynku stróżówki będzie można obejrzeć prace fotograficzne studentów kierunku Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT w Łodzi. Wystawa wpisuje się w wiodący temat tegorocznej edycji festiwalu, sięga po "kolekcję" prac studenckich z archiwum Wydziału oraz ukazuje je jako temat interpretowany przez studentów w ramach ćwiczeń.

 

W pierwszym tygodniu października rozpocznie się także cykl "Senior w Centrum", czyli zajęcia edukacji plastycznej dla osób dojrzałych. Zajęcia poprowadzi dr hab. Anna Frąckowicz, wykładowczyni i artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. W Strzemińskiego w Łodzi, od kilkunastu lat zajmująca się pracą twórczą w dziedzinie rzeźby miękkiej.

- Dysponujemy kameralną, ale bardzo interesującą, zabytkową przestrzenią, która może być też inspirującą dla innych jednostek naszego Uniwersytetu, dla popularnonaukowej działalności promującej badania, kulturę, sztukę. Chcemy zaprosić do nas małe konferencje czy cykliczne spotkania edukacyjne, zaś współpraca z Łódzkim Towarzystwem Naukowym umożliwi organizację wydarzeń międzyuczelnianych (np. kameralne koncerty we współpracy z Akademią Muzyczną). Dlatego wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do współpracy - dodaje kierownik Centrum Kultury.

Centrum Kultury Uniwersytetu Łódzkiego powstało w wyniku realizacji projektu "Przebudowa budynków dawnej wozowni i stróżówki w Zespole Willowym O. Zieglera przy ul. Skłodowskiej-Curie 11 na potrzeby Centrum Kultury Uniwersytetu Łódzkiego" dzięki wsparciu z funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 (Poddziałanie VI.1.2 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury).

Fotorelacja


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał: Centrum Kultury UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ