Chcesz pokoju? Szykuj się… - „Oblicza wojny” po raz szósty!

W dniach 10-11 czerwca 2021 r. odbędzie się szósta międzynarodowa konferencja naukowa "Oblicza wojny" - tym razem w formule online. Wydarzenie koncentruje się na dziejach wojskowości i przyciąga specjalistów różnych dyscyplin naukowych - m.in. historyków, politologów czy archeologów. Tegoroczna edycja nosi tytuł "Przed Bitwą". Zgłoszenia przyjmowane są do 11 kwietnia.

 

Komplet informacji można znaleźć na stronie i Facebooku.

Konferencja OBLICZA WOJNY organizowana jest w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego regularnie od 2017 r. W obradach uczestniczą nie tylko uznani akademicy, lecz także ci, którzy dopiero wkraczają na ścieżkę naukową. Organizatorzy zapraszają przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych, co pozwala na utrzymanie interdyscyplinarnego charakteru wydarzenia. Po każdej edycji Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego publikuje zbiór wybranych tekstów (zobacz poprzednie publikacje).

- Od pierwszego spotkania, w którym wzięło udział kilkunastu zaprzyjaźnionych historyków, wydarzenie rozrosło się do przedsięwzięcia przyciągającego ponad 100 badaczy ze wszystkich ważnych ośrodków naukowych w Polsce. Nie spodziewaliśmy się, że tematyka związana z wojskowością stanie się tak popularna - komentuje sprawę prof. Tadeusz Grabarczyk, historyk, jeden z organizatorów konferencji.

Motyw przewodni tegorocznej edycji jest niezwykle atrakcyjny - naukowcy zajmą się wszelkimi działaniami dyplomatycznymi, administracyjnymi i militarnymi, które mają charakter przygotowań do wojny.

- Oczekujemy, że w wystąpieniach poruszone zostaną również zagadnienia związane z poczynaniami wojsk bezpośrednio poprzedzającymi bitewne starcia. Proponujemy, by przyjrzeć się np. szkolnictwu wojskowemu, działaniom propagandowym, które poprzedzają konflikt, sylwetkom autorów planów wojennych czy też działalności wywiadu - dodaje prof. Grabarczyk.

- Istotne mogą się okazać również wątki związane z mobilizacją armii, budową fortyfikacji czy nawet rytuałem przedbitewnym. Tematyka jest szeroka i naprawdę fascynująca - komentuje prof. Jarosław Kita z Instytutu Historii UŁ.

Rzut oka na niektóre z tytułów odsłon konferencji z cyklu OBLICZA WOJNY pozwala dostrzec, że naukowcy podchodzą do tematu konfliktów zbrojnych wielopłaszczyznowo i z namysłem.

Podczas edycji "Wojsko w drodze" (2017) zebrani skoncentrowali się na problemie translokacji wojska. Część z prezentujących nawiązywała również do życia codziennego żołnierzy podczas przemieszczania się armii i mniejszych jednostek.

W czasie "Ludzi wojny" (2018) można było przyjrzeć się sylwetkom rozmaitych osób, które zapisały się na kartach historii wojen - bohaterów i zdrajców, polityków i oprawców, oficerów i szeregowców, wybitni wodzów i nieudaczników.

Uczestnicy odsłony "Armia kontra natura" (2019) koncentrowali się natomiast na wpływie uwarunkowań środowiska naturalnego na prowadzenie różnego typu działań wojskowych od okresu starożytności po początki XXI stulecia. Czy błoto może zdecydować o wygranej?

Organizatorami przedsięwzięcia są:

· Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ

· Instytut Historii UŁ

· Katedra Historii Średniowiecznej

· Katedra Historii Polski XIX w.

· Katedra Historii Polski i Świata po 1945 r.

· Polskie Towarzystwo Historyczne oddz. Łódź

· Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego (wydawca)


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał: Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ