CMIT UŁ o Digital ethics w biznesie

Mikser Inteligentnych Technologii CMIT Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego zorganizował i poprowadził w Warszawie panel "Digital Ethics w polskim Biznesie 4.0". Seminarium stanowiło część Forum Zarządzania Internetem IGF Poland 2019.

 

Sztuczna inteligencja i związany z nią nurt digital ethics zostały uznane przez ekspertów Gartnera za jeden z najbardziej istotnych trendów tego roku. Biorąc pod uwagę, że technologie cyfrowe takie, jak: AI, RPA, IPA, Internet Rzeczy już dzisiaj stwarzają ogromny potencjał z punktu widzenia ekonomicznego, zmieniając rolę ludzi jako menedżerów, pracowników czy konsumentów, konieczne staje się określenie poziomu i zakresu interakcji: człowiek - robot i człowiek - technologia.

Coraz więcej wokół nas chatbotów, z którymi wchodzimy w konwersacje, wirtualnych asystentów uczących się naszych nawyków, cobotów pracujących na liniach produkcyjnych i robotów - cyfrowych pracowników, aktywnych w przestrzeni biurowej. To także chipy, którymi zafascynowani są już nie tylko Szwedzi czy dynamicznie rozwijający się nurt transhumanizmu, które mogą mieć istotny wpływ na kierunki zmian socjokulturowych w najbliższych latach.

- W trakcie panelu zastanawialiśmy się jaki jest obecnie w Polsce poziom świadomości etycznych standardów, które robotyka i AI stawiają przed nami, zwłaszcza w przestrzeni biznesowej. Dyskutowaliśmy o ich przesłankach i konsekwencjach, a na koniec, wraz z uczestnikami panelu spróbowaliśmy zdecydować jaka będzie rola człowieka - menedżera, pracownika, konsumenta - w coraz bardziej cyfrowym świecie, poszukując wspólnie potencjalnych scenariuszy ewolucji etycznego biznesu 4.0. Wiele jeszcze pytań przed nami, ale tylko od nas zależy jak bardzo i kiedy będziemy przygotowani do zmian związanych z cyfrową (R)ewolucją, która niewątpliwie na dobre zagościła już w naszym życiu. - podsumowuje dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, Dyrektor Centrum Mikser Inteligentnych Technologii CMIT.

Dr Dominika Kaczorowska-Spychalska moderowała dyskusję, rozmawiając z:

· dr Agatą Rudnicką z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, etykiem biznesu

· Magdaleną Adamczewską Szefową Operacji w firmie Digital Teammates

· Kingą Chelińską - Barańską Country Manager Digital Workforce

· Elwirą Pyk z Akademii Leona Koźmińskiego

Nagrody dla uczestników panelu ufundował Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, Centrum Mikser Inteligentnych Technologii CMIT, Digital Workforce, Digital Teammates oraz Lech Kaniuk Holding.


Tekst źródłowy: dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, Centrum Mikser Inteligentnych Technologii CMIT UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ