Co Gestapo i UB robili przy Anstadta? - badania UŁ

Wywiady z żyjącymi świadkami oraz prace wykopaliskowe - to część projektu "Dawna siedziba Gestapo i Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy al. Anstadta w Łodzi. Interdyscyplinarne badania miejsca". Mroczną przeszłość łódzkiego budynku zbadają archeolodzy i etnolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego. We wtorek 23 października 2018 r., w siedzibie ŁSSE (Tymienieckiego 22G), podpisane zostało porozumienie między Uczelnią oraz Instytutem Pamięci Narodowej i Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

 

Pamięć ludzi i miejsc

Celem interdyscyplinarnych badań (historycznych, archeologicznych i etnograficznych) jest poznanie i opisanie przeszłości dawnej siedziby Gestapo i WUBP oraz zachowanie pamięci o ludziach, miejscach i wydarzeniach z nią związanych. Prace badawcze, choć dotyczyć będą całej al. Karola Anstadta, skoncentrują się na budynku XII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego oraz przyległym od strony północnej zapleczu garażowym i magazynowym. Tu, w latach 1939-1945 mieściła się siedziba łódzkiego Gestapo, po wojnie zaś, do 1959 roku, siedziba Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

W ramach projektu zrealizowana zostanie kwerenda źródeł archiwalnych przez historyków IPN. Przeprowadzone zostaną także pogłębione wywiady etnograficzne z żyjącymi świadkami wydarzeń lat 1939-1959 oraz osobami, których biografia i doświadczenie, także to współczesne, związane są z badanym miejscem - dawaną siedzibą GESTAPO i WUBP w Łodzi.

IMG_2711_filtered

W prowadzonych wywiadach etnograficznych naukowcy z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ oraz współpracujący z nimi studenci, sięgać będą do pamięci i wspomnień. Zebrane relacje odnosić się więc będą do tego, co zapisane w indywidualnym doświadczeniu, w pamięci rodzinnej; pozwolą zrekonstruować historię miejsca także w tych jej aspektach, które umykają niekiedy opracowaniom historycznym - w kontekście biograficznym, osobistym, emocjonalnym.

Wiele nowych informacji mogą przynieść badania archeologiczne prowadzone przez pracowników Instytutu Archeologii UŁ. Ich celem będzie rozpoznanie reliktów nieruchomych dawnej łódzkiej siedziby Gestapo i WUBP w Łodzi oraz wykrycie na jej terenie ewentualnych pochówków ofiar zbrodni nazistowskich i stalinowskich. Badania polegać będą na przeprowadzeniu inwentaryzacji zachowanych obiektów budowlanych, nieinwazyjnej prospekcji terenowej oraz prac wykopaliskowych na terenie podwórzy przy al. Anstadta 7 i 9.

Dodatkowa nieinwazyjna prospekcja terenowa przeprowadzona zostanie na terenie sąsiednich nieruchomości położonych przy al. Anstadta, które wraz z siedzibą Gestapo i WUBP tworzyły zwarty kompleks organizacyjny.

Wspólny projekt UŁ, IPN i ŁSSE

Stronami porozumienia są Prezes Zarządu Marek Michalik i Wiceprezes Zarządu Agnieszka Sygitowicz z ŁSSE S.A., finansującej projekt badań, jego Magnificencja Rektor UŁ prof. dr. hab. Antoni Różalski oraz dr Jarosław Szarek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Planowanym badaniom towarzyszyć będą działania edukacyjne, m.in. warsztaty adresowane do uczniów, wystawy prezentujące efekty działań badawczych oraz przybliżające wiedzę na temat okupacji niemieckiej i czasów stalinowskich w Łodzi. Prace badawcze i działania edukacyjne naukowców z UŁ na każdym etapie będą wspierane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz Oddział IPN w Łodzi.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/


Redakcja: Centrum Promocji UŁ