Ruszaj z UŁ! Dbanie o formę w czasach epidemii

Zajęcia na uczelni zostały zawieszone. Nie odbywają się również zajęcia wychowania fizycznego. Ale nie rezygnujmy z ruchu. Trenujmy sami zachowując chociaż częstotliwość z jaką odbywały się zajęcia wychowania fizycznego. Zachęcam także do zwiększenia ilości treningów. Treningi utrzymujące nas w formie można podzielić na dwa rodzaje: te stacjonarne, które możemy zrealizować w domu oraz te na powietrzu - pisze Leszek Piąstka, dyrektor Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UŁ.

 

Tak jak można pracować zdalnie, tak samo powinno się zdalnie trenować. W końcu nie potrzebujesz do tego niczego poza własnym ciałem i odrobiną samozaparcia, a dzięki temu podtrzymujesz formę i dbasz o swoją odporność. Jeżeli szukasz sposobu na aktywność w domu, to najlepszym rozwiązaniem są treningi wideo, które pozwalają ćwiczyć z trenerem w czasie rzeczywistym.

Nie traktujmy "siedzenia w domu" dosłownie…

ale też nie sprowadzajmy aktywności w czterech ścianach jedynie do sprzątania. W domu można pracować nad swoją sylwetką, sprawnością i kondycją równie dobrze jak w klubie fitness czy na siłowni. Możesz się o tym przekonać odpalając ten trening na podkręcenie metabolizmu.

Jak robić trening wideo?

Przygotuj wodę do picia i wygospodaruj kawałek podłogi z widokiem na ekran z treningiem - jedyne, co jeszcze może się przydać, żeby zrobić trening w domu, to mata do ćwiczeń, ale jeśli jej nie masz, to wystarczy, że rozłożysz ręcznik na wykładzinie (na panelach możesz się ślizgać).

Odmierzanie czasu ćwiczeń i przerw odpoczynkowych w treningu interwałowym ma spore znaczenie, ale nie potrzebujesz stopera - odliczać go będzie za Ciebie trenerka/trener i grafika na wideo. Pamiętaj jedynie, że fakt, że ćwiczysz w domu nie zwalnia Cię z obowiązku rozgrzania się. Po treningu zamiast zabrać się od razu za robienie prania, nie zapomnij też o rozciąganiu - poświęć na nie przynajmniej około 2 minut.

Trening z Internetem

W Internecie znajdziemy także wiele treningów z opisem ćwiczeń oraz rycinami. Ten rodzaj treningu wymaga od nas nieco więcej samozaparcia, bo nie mamy nikogo, kto narzuca nam tempo ćwiczenia oraz ilość powtórzeń. Jednak taki trening to doskonały sposób do kształtowania nie tylko mięśni, ale także umiejętności motywacji, odpowiedzialności, cierpliwości i organizacji pracy. To też ważne w życiu.

Nawet jeśli tęsknisz za swoją salą lub siłownią, na pewno spodoba Ci się jej domowa alternatywa i wkręcisz się w ćwiczenia w domu.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst: Studium Wychowania Fizycznego UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ