14 czerwca, 2017 r.

Dieter Schenk doktorem honoris causa UŁ

Dieter Schenk doktorem honoris causa UŁ

fot. UŁ

Wyjątkowa atmosfera towarzyszyła poniedziałkowemu uroczystemu posiedzeniu Senatu uczelni, w trakcie którego tytuł doktora honoris causa otrzymał Dieter Schenk – literat i kryminolog, który badał zbrodnie nazistowskie w Polsce w czasie II wojny światowe oraz późniejsze ściganie i karanie hitlerowskich zbrodniarzy.


Prof. Witold Kulesza, w wygłoszonej laudacji, dziękował i wyrażał głębokie uznanie za wkład, jaki Dieter Schenk wniósł swoim dorobkiem naukowym, w odkrywanie prawdy o zbrodniach nazistowskich.


- Od 20 lat obserwuje i podziwiam jego determinację. Dieter Schenk rozmawiał, pytał, dociekał i konfrontował to, co usłyszał z, nieraz trudno dostępnymi, materiałami archiwalnymi i zapiskami historycznymi – mówił prof. Witold Kulesza.


W poruszającym wykładzie, Dieter Schenk przedstawił kulisy swojej pracy badawczej. Opowiadał o trudnych początkach zbierania materiałów na terenie Polski, a także o przerażeniu, jakie wywoływały w nim odkrywane fakty. Wystąpienie zakończył przytaczając słowa prof. Władysława Bartoszewskiego:


- Czasami mam poczucie, że jestem grabarzem, ponieważ dużą część mojej działalności historyczno – naukowej i pisarskiej poświęcałem i poświęcam zmarłym. Wiele łączy moje własne życie – i sumienie, z tymi, którzy oddali swe życie za słuszną sprawę, stając się w istocie bohaterami. Nikt nie będzie ich tak nazywał, żaden kościół nie ogłosi ich błogosławionymi ani świętymi. Ale pozostający w mojej pamięci zmarli, torturowani, cierpiący, ofiary, męczennicy nie dają się oddzielić od mojego własnego życia. Są oni chórem, którego głos czasami słyszę. Żaden z nich nie może zostać zapomniany. Każdy z nich, miał własne imię, twarz, uczucia, kochał, i wszystko to było jego życiem, które mu odebrano.


Uczestnicy Senatu przyjęli wykład owacjami na stojąco.


Dieter Schenk współpracuje z Wydziałem Prawa i Administracji UŁ od 20 lat. Dlatego z wnioskiem o uhonorowanie go tym tytułem, wystąpiła do Senatu UŁ Rada Wydziału Prawa i Administracji UŁ, a jego inicjatorami są: prof. Sławomir Cieślak, prof. Zbigniew Góral, prof. Anna Pikulska-Radomska, prof. Włodzimierz Nykiel, prof. Małgorzata Pyziak-Szafnicka, prof. Janusz Jankowski. Promotorem w postępowaniu o nadanie Dieterowi Schenkowi tytułu doktora honoris causa UŁ został prof. Witold Kulesza.


Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z wykładu.

Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomość UŁ komentuje: Sonda Cassini
Następna wiadomość Zmarł prof. Jacek Brzozowski