Doktoranci z całej Polski na UŁ o swojej przyszłości naukowej

Krajowa Reprezentacja Doktorantów wspólnie z samorządami doktorantów Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Politechniki Łódzkiej spotkali się na Uniwersytecie Łódzkim, w Pałacu Biedermanna, na pierwszym Otwartym Posiedzeniu Zarządu. Polscy doktoranci to ogromna grupa zdolnych, młodych ludzi, których przyszłość decyduje się w dużej mierze właśnie teraz.

 

O szkołach doktorskich i współpracy naukowej

Do Pałacu Biedermanna przyjechało kilkadziesiąt osób z całego kraju, w tym obecne władze Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Młodzi naukowcy chcieli, przede wszystkim, dyskutować o zmianach w systemie organizacji studiów III stopnia.

- Są Państwo przyszłością nauki. To, w jaki sposób ułożymy system studiów III stopnia, będzie determinowało jak polska nauka będzie wyglądać za kilkadziesiąt lat. Na Uniwersytecie Łódzkim doktoranci są grupą niezwykle istotną. Mam nadzieję, że na innych uczelniach czują się Państwo podobnie doceniani - powiedział podczas powitania gości z całej Polski prof. Tomasz Cieślak, Prorektor UŁ ds. studenckich.

_20A7503

Głównym punktem programu pierwszego ogólnopolskiego zjazdu była debata pt. "Jakość kształcenia w szkołach doktorskich". Wzięli w niej udział doktoranci oraz przedstawiciele władz łódzkich uczelni publicznych i reprezentanci polskich instytucji naukowych.

- Doktoranci to ludzie, którzy muszą umieć komunikować się z otoczeniem, ze światem. Trzeba im w związku z tym zapewnić jak najlepszą opiekę. To jedna z najważniejszych rzeczy w zmieniającym się aktualnie procesie kształcenia - mówiła Prorektor UŁ ds. nauki prof. Elżbieta Żądzińska.

- Kształcenie to również sprawa samej uczelni. Od jakości naszych narzędzi kształcenia, zależy to, jak dobrze Państwa przygotujemy. Chodzi tu m.in. o znajomość prawa, żeby być gotowym na wyzwania zawodowe, ale również o znajomość higieny pracy, żeby pracować efektywnie - mówił prof. Janusz Piekarski, Prorektor ds. Organizacyjnych i Studenckich.

- Jak najlepsza praca doktorska to cel, który jest przeszłością myślenia o kształceniu III stopnia. Teraz najważniejszym celem jest jak najlepszy doktor. To niezwykle istotna różnica - mówił prof. Zbigniew Marciniak, Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Idealna szkoła doktorska, jaką ja sobie wyobrażam to taka, która kształci ludzi kreatywnych, z otwartymi umysłami. W naszym przypadku będzie to zawsze twórcze dzieło artystyczne - uważa prof. Elżbieta Aleksandrowicz, Prorektor Akademii Muzycznej w Łodzi ds. kształcenia.

- Podczas rekrutacji, na wielu polskich uczelniach, najważniejszym elementem decydującym o sukcesie jest rozmowa kwalifikacyjna. Nie wiadomo wciąż jakie kryteria nią rządzą. W nowym systemie takie niejasności powinny zniknąć - mówił Łukasz Kierznowski, Przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

_20A7519

Podczas posiedzenia przedstawiono również aktualne działania podejmowane przez w sprawach dotyczących ogółu doktorantów, opiniowane i proponowane akty prawne kierowane do właściwych organów państwa.

Otwarte Posiedzenia mają na celu integrację środowisk doktorantów z całego kraju, nawiązywanie współpracy, poruszanie kwestii związanych prawami doktorantów, rozwijaniem samorządności doktoranckiej, podejmowaniem współpracy z ośrodkami wspierającymi działalność naukową doktorantów, wspieraniem lokalnych inicjatyw środowiska doktorantów.

_20A7418

https://www.flickr.com/photos/promocja_ul/sets/72157682479914450/with/34178851233/

https://www.flickr.com/photos/promocja_ul/sets/72157682479914450/with/34178851233/

Parę słów o KRD

Krajowa Reprezentacja Doktorantów (KRD) reprezentuje środowisko ponad 40 000 doktorantek i doktorantów z różnych dyscyplin naukowych. Chętnie bierze udział we wszystkich aktywnościach promujących rozwój nauki i dających możliwość nawiązania współpracy z podmiotami otoczenia gospodarczego.

KRD ściśle współpracuje z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Fundacją Rektorów Polskich, Radą Młodych Naukowców oraz Parlamentem Studentów Rzeczpospolitej Polskiej.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: KRD

Redakcja: Centrum Promocji UŁ