23 maja, 2018 r.

Doktoranci z UŁ na zawodach łazików marsjańskich

Doktoranci z Wydziału Nauk Geograficznych UŁ – Luiza Wieczorek i Wiktor Piech wraz z drużyną Raptors z Politechniki Łódzkiej wywalczyli IV miejsce w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge. Zawody rozegrały się na pustyni Utah w USA. W tym roku trwały od 31 maja do 2 czerwca.

URC to zawody łazików marsjańskich, gdzie poszczególne roboty mobilne każdej z drużyn rywalizują ze sobą w różnego rodzaju zadaniach, np. jazda autonomiczna, czy pomoc astronautom. Nasi studenci byli odpowiedzialni za jedno z zadań, czyli Science Task, gdzie analizowali próbki gleby i dane meteorologiczne zebrane przez łazik w samodzielnie skompletowanym laboratorium. W poprzednim roku drużyna Raptors zajęła V miejsce spośród 35 drużyn. W tym roku udało się wskoczyć na IV lokatę.

W tegorocznych zawodach prym wiodły zespoły z Polski - zwyciężył PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, trzecie miejsce zajął IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, a czwarte - zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej.

34161689_2053958931522390_1333593989722406912_o

34207293_2053958698189080_3048640058115489792_o

Źródło: Studenckie Koło Naukowe Geomonitoringu UŁ

W konkursie łącznie wzięło udział 36 zespołów z 10 krajów, takich jak Australia, Bangladesz, Egipt, Indie, Kanada, Meksyk, Stany Zjednoczone, Turcja oraz Wielka Brytania. Najwięcej zespołów – 11 – będzie reprezentować różne uczelnie techniczne z USA.

University Rover Challenge (URC) to zawody łazików dla zespołów studenckich. Co roku zespoły z całego świata przyjeżdżają rywalizować do Stanów Zjednoczonych, na pustynię w stanie Utah. Zespoły konkurują w zadaniach takich jak zebranie próbki, symulowane wsparcie astronauty, przejazd przez trudny teren i serwisowanie sprzętu. Dokonywana jest także prezentacja łazików poszczególnych zespołów, na której przedstawia się zastosowane w ich konstrukcji rozwiązania technologiczne. Często łaziki startujące w tych zawodach nazywa się “marsjańskimi”, m.in. z uwagi na trudny teren URC oraz wsparcie Mars Society.

Więcej -> http://urc.marssociety.org/

Relacja naszych doktorantów -> https://www.facebook.com/KoloNaukoweGeomonitoringu...

Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomość UŁ w rankingu THE New Europe