Doktorant UŁ nagrodzony

Spotkanie z drugim człowiekiem może stać się punktem zwrotnym w życiu każdego z nas. Pokazuje to nieznana szerzej w Polsce historia życia Estery "Etty" " Hillesum. Tym tematem zajął się doktorant UŁ - Artur Kołodziejczyk. Efekt jego analiz - praca "Spotkać siebie w innym" - została nagrodzona przez Towarzystwo Naukowe Franciszka Salezego oraz otrzymała nagrodę w konkursie Wydawnictwa Amor Fati i Fundacji "dzień dobry! kolektyw kultury".

 

Książka jest pierwszą polskojęzyczną publikacją, w której wspomniana jest postać Etty Hillesum - holenderskiej Żydówki, która zginęła w obozie Auschwitz w wieku 29 lat. W tragicznych okolicznościach wojennych, podczas rozgrywającego się Holokaustu, Etty -pod wpływem spotkania z psychoterapeutą Juliusem Spierem - rozpoczęła swoją wewnętrzną przemianę, która zdumiewa swoją dynamiką, wyrazistością i wiarygodnością. Ich spotkanie jest punktem wyjścia dla głównego wątku monografii: chodzi bowiem o ukazanie skali wpływu drugiego człowieka na styl życia jednostki.

Monografia jest próbą intelektualnej rekonstrukcji wspomnianego doświadczenia wewnętrznego Etty Hillesum. Etty pozostawiła po sobie interesujące zapiski w pamiętniku (który w języku polskim został opublikowany pt. "Przerwane życie") oraz korespondencję (w polskim wydaniu pt. "Myślące serce"). Rekonstrukcja doświadczenia Etty Hillesum opierała się o analizę jej zapisków w oparciu o metodę fenomenologiczną, która postuluje poznanie empiryczne i ścisły opis zjawisk bezpośrednio danych. Jej doświadczenie urzeka afirmacją życia - zwłaszcza w kontekście szalejących totalitaryzmów.

Artur Kołodziejczyk (ur. 1991) - filozof, teolog; doktorant w Instytucie Filozofii Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. W Katedrze Filozofii Współczesnej przygotowuje doktorat "Szoah jako impuls do rewizji filozoficznych pytań o Boga i człowieka w ujęciu Hannah Arendt i Hansa Jonasa". Od 2013 r. jest członkiem Collegium Invisibile. Aktualnie pracuje jako badacz w Departamencie Filozofii na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Tel Awiwie w ramach doktoranckiego stażu naukowo-badawczego, który otrzymał od Rządu Państwa Izrael.

Książka "Spotkać siebie w innym" jest wynikiem analiz, które Artur Kołodziejczyk prowadził jeszcze w ramach studiów magisterskich, a zmieniony i udoskonalony - po podjęciu przez niego studiów doktoranckich na Uniwersytecie Łódzkim - tekst został wydany w 2018 roku nakładem wydawnictwa "Amor Fati".

A. Kołodziejczyk, "Spotkać siebie w innym", Wydawnictwo "Amor Fati" 2018, ISBN 978-83-952157-9-7 (e-ISBN 978-83-952157-8-0).


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/


Źródło: Artur Kołodziejczyk

Redakcja: Centrum Promocji UŁ