5 grudnia, 2018 r.

UŁ-PODCAST: Dopalacze i ich wpływ na organizm

UŁ-PODCAST: Dopalacze i ich wpływ na organizm

fot. Pixabay

Często groźniejsze od narkotyków. Ich jednorazowe użycie może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, a niekiedy nawet do śmierci. Na portalach internetowych są reklamowane jako „nawozy do roślin”, „talizmany”, „pochłaniacze wilgoci” czy też „sól do kąpieli”. Mowa o dopalaczach – o których na UŁ opowiadał dr Waldemar Krawczyk.

Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy mają trudności z jednoznacznym stwierdzeniem, czym są dopalacze. Jedni uważają je za rodzaj narkotyków, które tym tylko różnią się od tych „prawdziwych” narkotyków, że do niedawna były sprzedawane legalnie. Inni określają je jako substancje psychoaktywne, a jeszcze inni (sprzedawcy) mówią na nie „produkty kolekcjonerskie”.

Mówcą jest dr Waldemar Krawczyk, obecnie wykładowca Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, policjant zajmujący się przez całe życie zawodowe narkotykami i dopalaczami, ekspert Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. W swoim wykładzie omawia rodzaje substancji psychoaktywnych, ich wpływ na nasze zdrowie oraz prezentuje zatrważające dane statystyczne.

Zapraszamy do wysłuchania całego wykładu ->

https://soundcloud.com/uniwersytetlodzki/dopalacze-i-ich-wplyw-na-organizm-dr-waldemar-krawczyk

UŁ-PODCAST to oficjalny kanał Uniwersytetu Łódzkiego na platformie Soundcloud. Prezentuje on merytoryczne, interesujące wykłady naszych naukowców, jak i gości. Możemy posłuchać m.in.: o smogu, zrównoważonym rozwoju miast, przyszłości wszechświata czy żołnierzach niezłomnych. Zasłuchajcie się

-> https://soundcloud.com/uniwersytetlodzki


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/


Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość UŁ komentuje: Świat Wiedźmina cz. 1
Następna wiadomość Santander Universidades Digital Day