Jak reagować? - UŁ partnerem kampanii przeciw uprzedzeniom

Uniwersytet Łódzki został partnerem kampanii przeciw przemocy powodowanej uprzedzeniami w łódzkim MPK. W łódzkich autobusach i tramwajach przez cały miesiąc emitowany jest film instruujący jak reagować na przemoc motywowaną uprzedzeniami.

Kampania ze swym przekazem wpisuje się w szereg już podejmowanych przez Uniwersytet Łódzki działań, takich jak projekt Otwarta Łódź, który realizowany jest przez Wydział Filologiczny UŁ we współpracy z Komendą Miejską Policji w Łodzi, Urzędem Miasta Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Celem projektu jest integracja cudzoziemców obecnych na łódzkim rynku pracy, a także zwiększenie ich bezpieczeństwa w naszym mieście.

Krótka animacja, przygotowane przez Cyber Kids on Real, jest wynikiem doświadczeń pracy Stowarzyszenia Nomada z osobami narażonymi i poszkodowanymi przemocą motywowaną uprzedzeniami. Osoby te wskazują na fakt, że miejscami, gdzie najczęściej dochodzi do aktów przemocowych są, obok przestrzeni publicznej, środki komunikacji zbiorowej.

Kampania realizowana jest przez wrocławskie Stowarzyszenie Nomada dzięki wsparciu EVZ Foundation, a jej inicjatorami w Łodzi są Stowarzyszenie HaKoach i nowo powstała koalicja "Łódź Różnorodności".

W skład koalicji "Łódź Rożnorodności", będącej platformą współpracy instytucji samorządowych, organizacji pozarządowych, instytucji wyznaniowych i uczelni wchodzi również Uniwersytet Łódzki. W działania kolacji zaangażowani są przedstawiciele Instytutu Anglistyki UŁ, Centrum Innowacji Społecznych UŁ i Centrum Studiów Migracyjnych UŁ. Celem koalicji jest promowanie dialogu społecznego, porozumienia międzykulturowego oraz walki z wszelkimi formami dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami etnicznymi, religijnymi czy płciowymi.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał: Marcin Gońda, Monika Kopytowska, Inga Kuźma