Dr Dominika Łarionow nagrodzona za książkę o polskiej scenografii

Doktor Dominika Łarionow z Instytutu Historii Sztuki UŁ jest współautorką książki "Zmiana ustawienia. Historia polskiej scenografii teatralnej i społecznej XX i XXI wieku", która została nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Badań Teatralnych jako najlepsza publikacja 2020 roku z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze i widowiskach.

Artykuły zgromadzone w rozbudowanej publikacji są wynikiem badań, które prowadził zespół pod kierownictwem prof. dr hab. Dariusza Kosińskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w ramach grantu z funduszu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki" w latach 2017-2020. Książka składa się z trzech tomów: 1. Od dekoracji do konstrukcji; 2. W labiryncie przestrzeni i obrazów; 3. Wystawianie i została wydana przez Instytut Teatralny im Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Doktor Łarionow jest autorką dwóch tekstów z tomu drugiego oraz współautorką całego trzeciego.

- W analizie skoncentrowałam się na współczesnym rozumieniu terminu scenografia. Syntetycznie przedstawiłam artystyczne przeobrażenia plastyki teatru polskiego w okresie od 1945-2020 roku - wyjaśnia badaczka.

Tom trzeci został poświęcony problematyce wystaw jako form kreacji nowych dyskursów wokół dzieł artystycznych. Odnosi się on także do ekspozycji poświęconej scenografii polskiej XX i XXI wieku, która została przygotowana również w ramach grantu dla Narodowej Galerii "Zachęta" w Warszawie w 2019 roku.

Więcej informacji o publikacji można znaleźć na stronie Wydawnictwa Instytutu Teatralnego.

Tekst: Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ