Dystrybutory z łódzką wodą na EkSoc-u

Od początku marca studenci i pracownicy Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego mają możliwość picia wody z dystrybutorów zasilanych z sieci wodociągowej. Z korytarzy budynku wydziału zniknęły plastikowe butle z wodą. Pojawiło się 10 specjalnych dystrybutorów. O przystąpieniu największego wydziału UŁ do sieci instytucji, w których już działają takie dystrybutory, opowiadali na konferencji prasowej Dziekan i Prodziekan Wydziału prof. Rafał Matera i dr Mariusz Sokołowicz.

 

Coraz więcej łódzkich uczelni decyduje się na udostępnienie pracownikom i studentom wody pitnej z wodociągów. Z dystrybutorów poza Uniwersytetem Łódzkim można skorzystać w obiektach Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego, Łódzkiej Szkoły Filmowej. Na uczelniach wprowadzany jest taki sam standard, jak w krajach Europy zachodniej czy USA - powszechny dostęp do pitnej wody.

-To jest dla nas ważne nie tylko ze względu na ten aspekt współpracy z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, ale w ogóle bardzo cenimy kontakty z instytucjami i firmami zewnętrznymi. Warto też dodać, że wszystko co związane jest racjonalną gospodarką wodno-środowiskową ma dla nas także znaczenie poznawcze, przecież wielu naukowców z naszego wydziału zajmuje się badaniami właśnie w tych dziedzinach - powiedział prof. Matera, a dr Sokołowicz, podkreślił fakt, że Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny jest największym wydziałem UŁ, a uczelnia największym pracodawcą w regionie. Pracodawca ma obowiązek zaopatrywania pracowników w wodę, a łódzka woda świetnie się do tego nadaje.

Także instytucje i firmy w Łodzi coraz częściej decydują się na zastąpienie "butlowych dystrybutorów na wodę" urządzeniami zasilanymi "Łódzką Wodą Najlepszą". Są one dostępne między innymi w 10. budynkach Urzędu Miasta Łodzi, w dużych zakładach pracy (np. INDESIT), w centrach handlowych (IKEA, LEROY MERLIN) oraz miejskich spółkach: ZWIK, MPK - Łódź, Miejska Arena Kultury i Sportu. Powszechne staje się również korzystanie z poidełek (zdrojów) na wodę w łódzkich szkołach. Na każdym z urządzeń do nabierania wody umieszczona jest informacja o jej składzie mineralnym oraz logo akcji społecznej "Łódzka Woda Najlepsza".

Woda z sieci wodociągowej w Łodzi prawie w stu procentach pochodzi ze studni głębinowych. Jej skład mineralny można porównać do butelkowanych wód źródlanych dostępnych w handlu. Zawiera cenne minerały: związki magnezu, potasu, sodu i wapnia.

Woda jest też podawana w łódzkich restauracjach i pubach. Na bazie łódzkiej kranówki powstają owocowe napoje, piwo i sorbety.