27 września, 2018 r.

Dzień Mszaka - małe organizmy z wielką misją

Dzień Mszaka - małe organizmy z wielką misją

W imieniu Fundacji "Biodiversitatis", Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego oraz innych organizatorów serdecznie zapraszamy na Dzień Mszaka, imprezę, która odbędzie się w ośrodku terenowym Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich w najbliższą sobotę - 29.09.2018 od godz. 11:00 (Łódź, ul. Wycieczkowa 86, parking przy siedzibie straży miejskiej).


Chronią i dają zdrowie


Impreza zaczynie się prelekcją o roli mszaków w przyrodzie, które chociaż są roślinami o bardzo niewielkich rozmiarach, odgrywają kolosalne znaczenie w różnych ekosystemach lądowych (m.in. chronią glebę przed wysuszeniem i wypłukaniem), ale które mają także coraz większy wpływ w gospodarce człowieka, stając się m.in. składnikami leków i kosmetyków, czy wreszcie są wykorzystywane do budowania zielonych stref chroniących przed zanieczyszczeniami (tzw. "zielone ściany i zielone dachy").


Celem imprezy jest zapoznanie z ogromną różnorodnością tych niewielkich roślin (w Polsce blisko 900 gatunków), także poprzez warsztaty terenowe z możliwością obejrzenia zebranych gatunków pod dużym powiększeniem. Prelekcję i warsztaty poprowadzi świetna specjalistka z Uniwersytetu Łódzkiego, dr Monika Staniaszek-Kik.


Warto podkreślić, że niniejsza impreza jest pierwszą tego typu w Polsce i Europie i ma za zadanie zwrócić uwagę m.in. na liczne zagrożenia, na jakie narażone są te niezwykle ważne w przyrodzie rośliny.


Zabawa dla całej rodziny


Impreza jest darmowa i otwarta dla wszystkich zainteresowanych, niezmiernie miło będzie nam na niej gościć pasjonatów przyrody i lokalne media. Zachęcamy do przyjazdu z całymi rodzinami. Takie wydarzenie dzieje się tylko raz w roku i bez wątpienia będzie okazją po poznania miniaturowego świata roślin, o których na co dzień często nie zdajemy sobie sprawy, a które żyją wszędzie wokół nas. Więcej informacji możecie Państwo uzyskać na naszej stronie Fundacji Biodiversitatis na Facebooku.





Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.



Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/


Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/





Źródło: dr Radomir Jaskuła, WBiOŚ UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Dzień Mszaka - małe organizmy z wielką misją
Następna wiadomość UŁ kształci ekspertów od pisania