Ekologiczny magister z UŁ

Zanieczyszczenie zbiorników hormonami steroidowymi niesie za sobą wiele niekorzystnych zmian dla całych ekosystemów wodnych, zakłóca ich bioróżnorodność i doprowadza do zmian w składzie gatunkowym. To powoduje, że konieczne jest systematyczne badanie stanu wód i przeciwdziałanie negatywnym skutkom obecności tych związków chemicznych. Mgr Iwona Drelich - absolwentka kierunku Analityka chemiczna - opracowała metodę monitorowania zawartości hormonów steroidowych w wodach powierzchniowych, która dostarcza wiele informacji niezbędnych, by poprawić stan środowiska naturalnego i dzięki temu została laureatką V edycji konkursu ,,Ekologiczny magister i doktor" organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

 

Celem konkursu było wyłonienie najlepszych, pod względem naukowym i praktycznym, prac magisterskich i rozpraw doktorskich z dziedziny ochrony środowiska. Komisja konkursu doceniła aplikacyjny charakter pracy i możliwość wykorzystania opracowanej metody podczas prowadzenia rutynowych badań stężeń hormonów steroidowych w zbiornikach wodnych w Polsce i uznała ją, jako najlepszą pracę z dziedziny ochrony bioróżnorodności pod względem naukowym i praktycznym w obszarze nauk przyrodniczych.

Nagrodzona praca magisterska pt. ,,Oznaczanie hormonów za pomocą GC/MS w wodach powierzchniowych" została wykonana w Pracowni Zagrożeń Środowiska Wydziału Chemii pod kierunkiem dr. Dominika Szczukockiego, opiekunem pracy była mgr Karolina Czarny. Tematyka pracy jest kontynuowana w Pracowni Zagrożeń Środowiska, część wyników została przedstawiona na konferencjach naukowych, gdzie spotkała się z bardzo dobrym odbiorem uczestników.

Badania zostały wykonane dzięki pozyskaniu środków z projektu Studenckie Granty Badawcze 2017 realizowanego na Uniwersytecie Łódzkim.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Źródło: dr Dominik Szczukocki

Redakcja: Centrum Promocji UŁ