Fragmenty historyczne - odcinek 11

4 czerwca 1989 roku to data, która w wielu narracjach historycznych otwiera okres wolnej Polski. 4 czerwca 1992 to z kolei, według wielu, próba destabilizacji tego porządku. Jak to było z tymi pierwszymi prawie wolnymi wyborami i upadkiem rządu Jana Olszewskiego opowiada w czerwcowym, bardzo gorącym vlogu, prof. Przemysław Waingertner z Instytutu Historii UŁ.

Kanał YouTube UŁ już w komplecie

Uniwersytet Łódzki na swoim kanale YouTube ma już cykl Komentarze UŁ. Zamieszczamy tam również wykłady, wywiady z naszymi ekspertami, zapisy i najciekawsze wydarzenia z życia Uczelni. Transmitujemy również ważne dla nas uroczystości i debaty. Brakowało nam jednak do tej pory osoby, która będzie się dzielić z widzami swoją wiedzą regularnie, w formie osobistego vloga.

Z radością przyjęliśmy wiadomość o rozpoczęciu współpracy z Panem Profesorem Przemysławem Waingertnerem, który od lat popularyzuje historię Polski przy różnych okazjach. Tutaj, 2 razy w miesiącu, będzie można oglądać jego premierowe wystąpienia.

Nie zamykamy się jednocześnie na innych ekspertów, którzy będą chcieli regularnie mówić na vlogu o nauce. Uniwersytet Łódzki cały czas rozwija swoje kanały komunikacji. Staramy się wybierać najciekawsze wątki z naszych badań i dostarczać je do odbiorcy zainteresowanego nauką, w niemal wszystkich jej aspektach.

UŁ-PODCAST | Free Listening on SoundCloud

Pierwsze dwa odcinki vloga nagrywaliśmy w klimatycznej czytelni Instytutu Historii UŁ (fot. Maciej Andrzejewski, UŁ)

Prof. Przemysław Waingertner - sylwetka

Przemysław Waingertner (ur. 1969 w Łodzi) - Historyk, publicysta, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczący łódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Łodzi, Autor kilkunastu monografii, wielu artykułów naukowych (paryskie "Zeszyty Historyczne", londyńska "Niepodległość", "Dzieje Najnowsze") i popularyzujących historię ("W Sieci Historii", "Focus Historia", "Dziennik Łódzki") oraz komiksów historycznych. Ekspert TVP, TVP 3 Łódź, TVP Historia.

prof. Przemysław Waingertner (fot. Maciej Andrzejewski, UŁ)

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

materiał źródłowy: prof. P. Waingertnerredakcja: Centrum Promocji UŁ