Fragmenty historyczne - odcinek 13

4 lipca 1943 roku, w katastrofie w Gibraltarze, ginie ówczesny premier i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie gen. Władysław Sikorski. Do dziś to wydarzenie jest źródłem wielu teorii, także spiskowych. Byli bowiem tacy, którym śmierć generała była bardzo na rękę… Jaka była droga gen. Sikorskiego do najwyższych stanowisk i jak wyglądały okoliczności jego śmierci - o tym w kolejnym odcinku "Fragmentów historycznych" opowiada prof. Przemysław Waingertner.

 

 

Kanał YouTube UŁ już w komplecie

Uniwersytet Łódzki na swoim kanale YouTube ma już cykl Komentarze UŁ. Zamieszczamy tam również wykłady, wywiady z naszymi ekspertami, zapisy i najciekawsze wydarzenia z życia Uczelni. Transmitujemy również ważne dla nas uroczystości i debaty. Brakowało nam jednak do tej pory osoby, która będzie się dzielić z widzami swoją wiedzą regularnie, w formie osobistego vloga.

Z radością przyjęliśmy wiadomość o rozpoczęciu współpracy z Panem Profesorem Przemysławem Waingertnerem, który od lat popularyzuje historię Polski przy różnych okazjach. Tutaj, 2 razy w miesiącu, będzie można oglądać jego premierowe wystąpienia.

Nie zamykamy się jednocześnie na innych ekspertów, którzy będą chcieli regularnie mówić na vlogu o nauce. Uniwersytet Łódzki cały czas rozwija swoje kanały komunikacji. Staramy się wybierać najciekawsze wątki z naszych badań i dostarczać je do odbiorcy zainteresowanego nauką, w niemal wszystkich jej aspektach.

Prof. Przemysław Waingertner - sylwetka

Przemysław Waingertner (ur. 1969 w Łodzi) - Historyk, publicysta, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczący łódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Łodzi, Autor kilkunastu monografii, wielu artykułów naukowych (paryskie "Zeszyty Historyczne", londyńska "Niepodległość", "Dzieje Najnowsze") i popularyzujących historię ("W Sieci Historii", "Focus Historia", "Dziennik Łódzki") oraz komiksów historycznych. Ekspert TVP, TVP 3 Łódź, TVP Historia.

prof. Przemysław Waingertner (fot. Maciej Andrzejewski, UŁ)

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

materiał źródłowy: prof. P. Waingertnerredakcja: Centrum Promocji UŁ