Gdy AI nie wpuszcza do autobusu – innowacyjne zajęcia na WPiA UŁ

Problemy prawne, związane z nowymi technologiami, które dopiero mogą się w naszym życiu pojawić - to obszar, którym zajmuje się wyselekcjonowana grupa studentów Uniwersytetu Łódzkiego. Kierowniczką Kliniki Prawa Technologii Przyszłości jest Pani Profesor Monika Namysłowska z Wydziału Prawa i Administracji UŁ.

 

Zespół prof. M. Namysłowskiej bierze udział w międzynarodowym projekcie, w który zaangażowanych jest 5 europejskich uczelni. Koordynatorem jest Uniwersytet Katolicki w Lyonie (Francja), drugą uczelnią polską jest Uniwersytet Jagielloński, pozostałe dwa uniwersytety to Piemonte Orientale (Włochy) i holenderska uczelnia z Nijmegen.

Studenci analizują technologie, które są już w użyciu, lecz rodzą wciąż wiele pytań prawnych.

- W tym roku omawiany będzie kazus autobusów autonomicznych, bez kierowców. Te autobusy już jeżdżą, są też testowane w Polsce. Są często mniejsze od tradycyjnych i zabierają około 10 pasażerów. W Łodzi miejscem dla nich mogłaby być Manufaktura. Rozpatrywany przez studentów problem będzie polegać na tym, że taki autobus jeździ po Łodzi, ale nie chce wszystkich zabierać. Nie mogę na razie zdradzić więcej szczegółów, ponieważ z resztą zadania będą sobie musieli poradzić studenci - mówi prof. Monika Namysłowska.

Żeby dostać się do zespołu prof. M. Namysłowskiej trzeba było przejść rozmowę kwalifikacyjną. Grupa ma nieprzekraczalny limit - 9 studentów prawa i 3 studentów informatyki (w tym roku jest dwoje studentów z Wydziału Fizyki i Informatyki UŁ oraz student Wydziału Matematyki i Informatyki Stosowanej UŁ). Na przyszły rok koordynatorzy projektu planują kazus związany z kryptowalutami.


Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Prof. Monika Namysłowska, WPiA UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ