11 września, 2018 r.

Grzybobranie czas zacząć! - nasz ekspert dla PAP Nauka

Grzybobranie czas zacząć! - nasz ekspert dla PAP Nauka

fot. Pixabay

Jadalne, trujące, niewidoczne gołym okiem, kapeluszowe, hubokształtne, purchawkowate, pasożytnicze i symbiotyczne – różnorodność świata grzybów jest ogromna. Eksperci oceniają, że wszystkich gatunków grzybów jest w Polsce ok. 14,5 tys. Choć niedoceniane, pełnią w ekosystemie niebagatelną rolę. O ich wpływie na nasz świat i o tym jak przygotować się do jesiennego grzybobrania opowiada dr hab. Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska z Pracowni Algologii i Mykologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Proszę sobie uświadomić, że gdyby nie było grzybów rozkładających drewno, to w ciągu 25-30 lat zabrakłoby na kuli ziemskiej dwutlenku węgla. To oznaczałoby, że rośliny nie miałyby czego wchłaniać, żeby prowadzić fotosyntezę. Nie byłoby żadnego wzrostu roślin, glonów, bo nie byłoby podstawowego substratu. Czyli rola grzybów jest gigantyczna, choć bardzo rzadko uświadamiana. Można sobie wyobrazić, że bez grzybów nasze lasy i świat wyglądałby jak wielkie cmentarzysko nierozłożonych szczątków, roślinnych, zwierzęcych i grzybowych - mówi mykolog.

Artykuł poświęcony tematyce grzybów, w tym tych jadalnych, można przeczytać w portalu PAP – Nauka w Polsce -> http://www.pap.pl/aktualnosci/nauka/news,1550049,mykolog-grzyby-pelnia-bardzo-wazna-role-w-ekosystemie.htmlUniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.


Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/
Źródło: PAP

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Narodowy Dzień Sportu na UŁ
Następna wiadomość Zapobiegają pożarom, ale nas trują? Doktorantka bada polimery