Henryka Bochniarz na UŁ

O odmienionych gospodarczo Chinach, wojnach celnych Trumpa, starzeniu się Polaków i perspektywie 50-kilometrowego korka przy wjeździe do Wielkiej Brytanii - między innymi o tych wątkach opowiadała dr Henryka Bochniarz podczas swojej wizyty na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Wykład "Nowy globalny porządek czy nowy globalny bałagan?" otworzyli Rektor UŁ, prof. Antoni Różalski i Dziekan Rafał Matera.

 

Znana ekonomistka przedstawiła zarówno szanse, jak i zagrożenia, które mogą stać się faktami w 2019 roku. Zdaniem dr Bochniarz duży wpływ na naszą rzeczywistość może mieć między innymi wojna celna pomiędzy Chinami, a USA. Amerykańskie cła na stal i aluminium spotkały się z kontrą w postaci chińskich ceł na soję. Jest też polski wątek sprawy Chin…

- Jesteśmy na etapie budowania infrastruktury 5G w Polsce, a Huawei jest jej głównym dostawcą. To kraj, z którym trzeba się liczyć - mówiła dr Bochniarz.

Zagrożeniem dla Unii Europejskiej, w tym Polski, może być, zdaniem ekonomistki, Brexit. Wciąż nie jest znany sposób wyjścia z UE, a negocjowanie umów handlowych to lata pracy. Może się to skończyć katastrofą dla wielu branż.

- 80% komponentów do montażu aut jedzie do Wielkiej Brytanii z UE. To 10 000 ciężarówek dziennie. Jeśli każdej z nich każe się okazywać papiery, utworzy się niemal 50-kilometrowy korek przy Kanale La Manche. Podobna sytuacja jest z żywnością - 50% trafia na Wyspy z Kontynentu… - wyjaśniała prezydent Konfederacji Lewiatan.

Dr Henryka Bochniarz mówiła również o Polsce - starzeniu się społeczeństwa, malejącej liczbie pracowników i potrzebie dostosowania się polskiego rynku do szybko zmieniającej się technologii.

- Ten rynek robi się bardzo nieprzewidywalny i mobilny zarazem. Wielkie centra produkcyjne mogą przenieść się w kilka tygodni do innego kraju, jeżeli zdecydują, że dana lokalizacja przestaje być opłacalna - mówiła dr Bochniarz.

Zawsze w cenie będą, zdaniem ekonomistki, umiejętność syntezy, pracy w grupie, umiejętnego korzystania z informacji i krytycznego myślenia.

Henryka Bochniarz - doktor ekonomii. Założycielka i prezydent Konfederacji Lewiatan. Wiceprezydent BUSINESSEUROPE, największej organizacji pracodawców w UE. Wiceprzewodnicząca Rady Dialogu Społecznego. Od 2000 roku przewodniczy Polsko-Japońskiemu Komitetowi Gospodarczemu.

Należy do think-tanku European Council on Foreign Relations. W latach 2006-2014 pełniła funkcję prezesa Boeinga na Europę Środkową i Wschodnią. Zasiada w radach nadzorczych Orange Polska SA i FCA Poland SA. Była minister przemysłu i handlu w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego (1991). Kandydatka na urząd Prezydenta RP (2005). Zaangażowana w działalność społeczną.

Utworzyła Fundację Prymus na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci wiejskich. Działa w Fundacji Sztuki im. Stanisława Witkiewicza wspierającej Teatr Witkacego w Zakopanem. Pomysłodawczyni i wieloletnia współfundatorka Nagrody Literackiej NIKE dla najlepszej książki roku.

Współtwórczyni Kongresu Kobiet i orędowniczka zwiększenia udziału kobiet w życiu publicznym. Laureatka Nagrody Kisiela oraz Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego za szczególny wkład w rozwój dialogu społecznego w Polsce oraz działania ponad podziałami politycznymi. Odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz japońskim Orderem Wschodzącego Słońca, Złotą i Srebrną Gwiazdą.

W 2014 Newsweek umieścił ją w rankingu 10 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce, zaś w 2015 znalazła się na liście "50 Polek, które się liczą" w zestawieniu Gazety Wyborczej.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych. Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

https://twitter.com/unilodz?lang=pl

Zapraszamy również na Twittera po informacje z pierwszej ręki https://twitter.com/unilodz?lang=pl

Redakcja: Centrum Promocji UŁ