Historycy w czasach PRL – książka UŁ

"Historiografia w PRL. Zamiast podręcznika" prof. Rafała Stobieckiego jest próbą przyjrzenia się kulisom pracy historyków w czasach Polski Ludowej. Badacz ukazał m.in. relację dziejopisów z ówczesną władzą, towarzyszące im założenia teoretyczno-metodologiczne oraz kreowany przez nich obraz Polski i dziejów powszechnych. Lektura książki pozwala zrozumieć wyzwania, z jakimi musieli zmierzyć się ówcześni badacze. Publikacja, wydana nakładem Wydawnictwa UŁ, jest ważnym głosem we wciąż trwającym sporze o PRL.

Praca łódzkiego historyka jest unikalną publikacją na polskim rynku wydawniczym:

- Książka jest pierwszą w polskiej literaturze próbą przyjrzenia się fenomenowi historiografii Polski Ludowej. Starałem się sporządzić bilans osiągnięć, błędów i zaniechań polskich historyków po 1945 r. W warstwie konstrukcyjnej praca stanowi połączenie autorskiej narracji o charakterze eseistycznym z wyborem tekstów źródłowych z epoki. W szerszej perspektywie książka jest głosem w dyskusji o dorobek intelektualny okresu PRL - opowiada o swojej najnowszej publikacji prof. Rafał Stobiecki.

Rafał Stobiecki jest również współredaktorem wyboru korespondencji Jerzego Giedroycia, wyróżnionego nagrodami KLIO oraz im. Stefana K. Kuczyńskiego.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/