Humanistyka i film - G. Torbicka i P. Edelman na UŁ

Wraz z końcem stycznia w Pałacu Biedermanna w Łodzi zorganizowano doroczne spotkanie Rektora UŁ z Absolwentami VIP, czyli osobami, które z dyplomem naszej uczelni zrobiły oszałamiające kariery w wielu obszarach nauki, kultury, gospodarki czy sportu. Podczas spotkania wręczono również kolejne statuetki - ceramiczne jabłka jako symboliczne nominacje dla wyjątkowych absolwentów Uczelni. Gośćmi specjalnymi spotkania byli Grażyna Torbicka i Paweł Edelman. Rozmawiali o humanistyce i, rzecz jasna, o filmach.

Gala Absolwent VIP 2020

Do grona wybitnych Absolwent VIP UŁ dołączyli:

Marek Brzeziński (Korespondent Polskiego Radia w Paryżu, filologia angielska - Wydział Filologiczny),

Krzysztof Piątkowski (Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, historia - Wydział Filozoficzno-Historyczny oraz marketing - Wydział Zarządzania),

Arkadiusz Przybył (Wiceprezes Zarządu Santander Bank Polska, zarządzanie - Wydział Zarządzania oraz finanse i bankowość - Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny),

Adam Tępiński (Współwłaściciel Członek Zarządu Ceramika Paradyż, zarządzanie i marketing - Wydział Zarządzania),

Włodzimierz Tomaszewski (Poseł na Sejm RP, pedagogika - Wydział Nauk o Wychowaniu),

Linda Włodowska (Dyrektor Personalny Amcor, psychologia doradztwa zawodowego - Wydział Nauk o Wychowaniu).

- Za nami rok wielu wyzwań i zmian, ale nie zmienia się nasze pragnienie, by Uniwersytet Łódzki harmonijnie się rozwijał. Duża w tym rola Państwa, którzy od 7 lat pomagacie nam kształtować społeczność wybitnych postaci Uczelni. Pomagacie Państwo również naszym studentom, na początku ich drogi zawodowej, w ramach Projektu Mentorskiego. Dziękujemy za całe to wsparcie. Będzie dla nas zawsze wielką przyjemnością i zaszczytem spotykać się z Państwem w naszych murach - mówił Rektor UŁ, prof. Antoni Różalski.

49487263657_5a74ac9c80_k (fot. M. Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ)

Redaktor Grażyna Torbicka, w rozmowie z wybitnym polskim operatorem filmowym i jednocześnie Absolwentem VIP UŁ (kierunek - kulturoznawstwo) Pawłem Edelmanem, poruszyła między innymi temat roli edukacji humanistycznej w tworzeniu dobrego kina.

- Na Uniwersytecie Łódzkim nauczyłem się, że dany film może być różnie odczytywany i odbierany. Powiedziałem sobie również kiedyś, że nie chcę robić filmów głupich, takich których będę się wstydził pokazać potem moim dzieciom. Wykształcenie humanistyczne bardzo mi w tym pomagało. Swoim studentom w Szkole Filmowej również powtarzam, że oprócz doskonalenia warsztatu operatorskiego, powinni czytać książki i poszerzać wiedzę humanistyczną, żeby chłonęli kulturę - mówił Paweł Edelman.

- To dla mnie ogromny zaszczyt być w miejscu, które ukształtowało wielu wybitnych ludzi kultury - Marię Janion, Leszka Kołakowskiego czy choćby mojego dzisiejszego gościa - Pawła Edelmana. Bez humanistyki nie byłoby prawdopodobnie tych wszystkich filmów, które on współtworzył "Pana Tadeusza", "Krolla", "Pianisty" czy ostatniego "Oficera i szpiega" - mówiła Grażyna Torbicka.

Program Absolwent VIP UŁ realizowany jest od siedmiu lat. Do tej pory nominacje przyznano 220 osobom. Absolwenci VIP UŁ to wybitni przedstawiciele kultury, polityki, gospodarki, sportu i nauki. Wśród nich są m.in. prof. Marek Belka, Andrzej Sapkowski, Sergiusz Ryczel, Tatiana Okupnik czy Krzysztof Skiba. W ramach programu organizowane są wykłady eksperckie, a także Projekt Mentorski, który polega na łączeniu w pary (lub większe zespoły) doświadczonych na rynku pracy osób, z młodymi, zdolnymi ludźmi, którzy poszukują optymalnej dla siebie drogi zawodowej. Program tworzy wyjątkową społeczność i integruje osoby związane z Uczelnią. W roku jubileuszowym, 75-lecia UŁ, jest to dla nas szczególnie ważne.

Źródło materiału: Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ