I Kongres Bibliotek Szkół Wyższych

W zeszłym tygodniu w Łodzi odbył się I Kongres Bibliotek Szkół Wyższych. Idea zorganizowania kongresu zrodziła się z poczucia rozproszenia i nadmiaru konferencji branżowych, skądinąd ważnych i poruszających istotne problemy, jednak niedających możliwości odbycia tak szerokiej debaty środowiskowej. Celem przyświecającym temu ogólnopolskiemu spotkaniu bibliotekarzy była integracja środowiska, stworzenie szerokiego forum wymiany doświadczeń na najbardziej aktualne tematy, a także wskazanie obszarów i możliwości współpracy między bibliotekami uczelnianymi.

Tematyka wykładów, paneli dyskusyjnych oraz referatów to m.in.: sytuacja szkół wyższych w Polsce, zarządzanie bibliotekami, nowe prawo o szkolnictwie wyższym a biblioteki szkół wyższych, otwarta nauka, biblioteki w przyszłości i dla przyszłości. Kongresowi towarzyszyły również warsztaty, w czasie których prowadzący dzielili się swoją praktyczną wiedzą z zakresu prawa autorskiego, promocji czy twórczej realizacji bibliotekarskich pomysłów.

Mając nadzieję na kontynuację idei Kongresu liczymy, że przyszłoroczne spotkanie bibliotekarzy szkół wyższych - pracujących na różnych stanowiskach i uczestniczących w różnych procesach informacyjno-bibliotecznych - przyczyni się do lepszego funkcjonowania naszych bibliotek, śmielszego patrzenia w przyszłość oraz silniejszych więzi zawodowych.

Obrady i spotkania odbywały się na Uniwersytecie Łódzkim i Politechnice Łódzkiej.

Szczegółowy program Kongresu -> https://1kbsw.p.lodz.pl

Materiał źródłowy: Biblioteka UŁ