III Zjazd Filmoznawców - archiwistyka społeczna i nie tylko

Choć technologia idzie do przodu w zawrotnym tempie, kolekcjonerzy filmów wracają do praktyk sprzed dekad. Teraz nie zbieramy jednak klasyków kina, tylko... nagrania o nas. O trendach w kolekcjonowaniu filmów opowiada dr Michał Pabiś-Orzeszyna z Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej. Zainteresowanych tym i podobnymi tematami zapraszamy na ogólnopolski III Zjazd Filmoznawców i Medioznawców, w dniach 16-18 czerwca 2019 roku, na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Wszystkie informacje poniżej.

60-lecie filmoznawców z UŁ!

Zjazdy PTBFM odbywają się co trzy lata i są największymi w kraju kongresami gromadzącymi badaczy filmu i mediów. W tegorocznym weźmie udział 220 osób, reprezentujących różne obszary filmoznawstwa i medioznawstwa.

W ciągu trzech dni zjazdu obrady będą toczyć się aż w ośmiu równoległych panelach tematycznych. Przewidziano też szereg dodatkowych wydarzeń, takich jak wykłady mistrzowskie, prezentacje opublikowanych ostatnio książek filmoznawczych i medioznawczych, spacer szlakiem Łodzi filmowej, panel dyskusyjny poświęcony filmografii oraz projekcja zrekonstruowanego cyfrowo filmu Córka generała Pankratowa z roku 1934.

III Zjazd Filmoznawców i Medioznawców nieprzypadkowo odbywa się w tym roku w Łodzi. Katedra Mediów i Kultury Audiowizualnej obchodzi bowiem właśnie 60. rocznicę swojego istnienia: w roku 1959 założył ją, jako Zakład Wiedzy o Filmie, prof. Bolesław W. Lewicki (lewicki.uni.lodz.pl). Jest to zatem najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych na świecie akademickich ośrodków badania filmu i mediów audiowizualnych.

Osoby do kontaktu:Mgr Dominika Staszenko-Chojnacka (dominika.staszenko-chojnacka@uni.lodz.pl)Dr hab. prof. UŁ Piotr Sitarski (piotr.sitarski@uni.lodz.pl)Dr hab. prof. UŁ Natasza Korczarowska-Różycka (natasza.korczarowska@uni.lodz.pl)

Zjazd Filmoznawców i Medioznawców - Home | Facebook

III ZJAZD FILMOZNAWCÓW I MEDIOZNAWCÓW - Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami

Partnerem regionalnym III Zjazdu Filmoznawców i Medioznawców jest Województwo Łódzkie.

promuje łódzkie_pl

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

tekst: Katedra Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiegoredakcja: Centrum Promocji UŁ