Józef Chałasiński patronem biblioteki na EkSocu – uroczystość nadania imienia i wystawa

Serdecznie zapraszamy 23 stycznia 2020 r. na uroczystość nadania imienia prof. Józefa Chałasińskiego bibliotece Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ (ul. Rewolucji 1905 r. 41, budynek E, III piętro). Józef Chałasiński patronem biblioteki na EkSocu - uroczystość nadania imienia i wystawa pt. "Fundatorzy, importerzy, charyzmatycy".

Na obchody złoży się seria wydarzeń:

- Nadanie imienia wraz z odsłonięciem pamiątkowej tablicy - g. 14:00, budynek E, III piętro;

- Otwarcie wystawy pt. "Fundatorzy, importerzy, charyzmatycy" (g. 14:30, foyer budynku T), przygotowanej przez Instytut Socjologii UŁ z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Antoniny Kłoskowskiej, 40. rocznicy śmierci prof. Józefa Chałasińskiego oraz 75-lecia łódzkiej socjologii. Wystawę będzie można obejrzeć do 4 lutego 2020 r. (pn-sb, w godz. 9:00 - 19:00);

- Seminarium o socjologii wsi, migracji, inteligencji i kultury J. Chałasińskiego - g. 15:00, budynek T, sala T401;

- Bankiet - g. 19:30, foyer budynku C przed aulą C101.

Profesor Józef Chałasiński (1904-1979) był socjologiem, uczniem Floriana Znanieckiego, współorganizatorem i rektorem Uniwersytetu Łódzkiego, jednym z twórców łódzkiego ośrodka socjologicznego oraz działającej dawniej na wydziale biblioteki socjologicznej. Pełnił również takie funkcje jak: Członek-korespondent Polskiej Akademii Umiejętności i członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, przewodniczący Komisji Badań nad Pamiętnikarstwem PAN, współredaktor szeregu czasopism naukowych, m.in. redaktor naczelny "Przeglądu Socjologicznego". Był autorem prac nt. społecznych problemów wsi, inteligencji, wychowania i kultury.

Serdecznie zapraszamy całą społeczność Uniwersytetu Łódzkiego do udziału w tych ważnych dla naszego wydziału wydarzeniach.

Więcej informacji - prof. Kaja Kaźmierska, Dyrektor Instytutu Socjologii UŁ (kaja.kazmierska@uni.lodz.pl)

chalasinski

prof. Józef Chałasiński