Julian Tuwim: spotkanie z autorką monografii

Zapraszamy na spotkanie online 8 grudnia o godz. 18:00 z autorką publikacji “Julian Tuwim. Pęknięcie” – Katarzyną Kuczyńską-Koschany, które poprowadzi Natalia Królikowska. Spotkanie organizowane jest przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego i Bibliotekę Miejską w Łodzi.

Książka “Julian Tuwim. Pęknięcie” jest opowieścią o Julianie Tuwimie, – podzieloną na trzy zasadnicze odsłony zatytułowane: dziecięcość wyobraźni, żydowskość losu, obywatelskie (nie)posłuszeństwo.

To próba nowego, innego niż dotychczas, czytania Tuwima i bardzo wyraźne odnowienie jego obecności w polskiej świadomości oraz wyobraźni zbiorowej. Nicią przewodnią książki pozostaje myślenie o poecie, bibliofilu, tłumaczu, miłośniku osobliwości, autorze tekstów kabaretowych – czyli (jak sam siebie nazywał) „słowowiercy” – jako o twórcy, który doświadczył tragicznego losu życiowego i z tym doświadczeniem egzystencji odważnie, poetycko się zmagał. Tytuł monografii dotyka także choroby Tuwima i jego śmierci, tematu pęknięcia w poezji i dramatycznego losu Żyda polskiego.

Prof. Katarzyna Kuczyńska-Koschany – polonistka, komparatystka, eseistka, autorka wierszy, prozy poetyckiej i autobiograficznej. Zajmuje się interpretacją poezji, recepcją poetycką w Polsce (Rilke, Rimbaud), Zagładą Żydów, synapsami poezji i plastyki, europejskim i polskim esejem literackim, polską poezją dziecięcą. Autorka książek: Rilke poetów polskich (2004), Rycerz i Śmierć. O „Elegiach duinejskich” Rainera Marii Rilkego (2010), Interlinie w ciemności. Jednak interpretacja (2012), „Все поэты жиды“. Antytotalitarne gesty poetyckie i kreacyjne wobec Zagłady oraz innych doświadczeń granicznych (2013), Skąd się bierze lekcja polskiego? Scenariusze, pomysły, konteksty (2016), Nikt nie widzi dobrze. Eseje (2018), Tuwim. Pęknięcie (2021).

Spotkanie zostanie udostępnione na profilu Facebookowym Wydawnictwa UŁ i Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Data i godziny wydarzenia: 08 grudnia 2021 (środa) 18:00 - 20:00