Gala Absolwentów VIP UŁ

W Pałacu Biedermanna spotkali się menedżerowie, prezesi wielkich firm, wybitni naukowcy, ludzie kultury, prawnicy i ekonomiści. Razem tworzą wyjątkową społeczność Absolwentów VIP UŁ. To osoby, które skończyły studia na Uniwersytecie Łódzkim, zrobiły błyskotliwe kariery i są teraz najlepszymi ambasadorami uczelni w Polsce i na świecie. Władze UŁ spotykają się z Absolwentami regularnie, ale raz w roku organizują spotkanie dla wszystkich Absolwentów.

 

Podczas gali wręczone zostały kolejne nominacje "Absolwent VIP". Wyróżnienia z rąk władz rektorskich odebrali: prof. Krystyna Nowak-Fabrykowski - Central Michigan University, Ewa Sobkiewicz - Członkini Zarządu Salve Medica oraz Krzysztof Moraczewski - Prezes Zarządu Paged Meble.

46306831054_fe7f7a7719_k (1)

Obecnie Uniwersytet Łódzki ma już 205 Absolwentów VIP. Ta wyjątkowa grupa powstaje od kilku lat. Jesteśmy dumni z naszych wybitnych wychowanków, staramy się trzymać z nimi kontakt i tworzyć coraz większą społeczność, która wzbogaca Uniwersytet.

Drugim ważnym punktem piątkowej gali była debata dwóch wybitnych ekonomistów - profesora Marka Belki i profesora Witolda Orłowskiego. Temat - niezwykle aktualny: Światowy kryzysy finansowy po 10 latach. Czy grozi nam nowy wielki krach?

- Jeśli kryzys nastąpi to w gospodarkach rozwijających się np. w Chinach. Ale może czekać nas kryzys nowego rodzaju - w nasze życie wkracza robotyka. Tańsza praca przestaje być powoli gwarancją tego, że jesteśmy konkurencyjni. Robot, który będzie prowadził ciężarówkę będzie tańszy od każdego żywego kierowcy, nie ważne jak mało by zarabiał - mówił prof. W. Orłowski.

- Jeśli Chiny wpadną w kryzys gospodarczy, to strach pomyśleć co stanie się z gospodarką światową. Nie jest to wcale wykluczone. Ktoś obliczył, że na świecie, co roku, powinna pojawiać się gospodarka wielkości Korei Południowej, żeby Chinom wzrastał o 6-8% PKB dzięki eksportowi. To niemożliwe, więc Chińczycy starają się budować ten wzrost dzięki pobudzeniu konsumpcji wewnętrznej i technologii, ale nie jest to proste - wyjaśniał prof. M. Belka.

Spotkanie w Pałacu Biedermanna było również okazją do przedstawienia Rady Uczelni UŁ, która wybrana została w grudniu 2018 roku. W jej skład wchodzą 3 osoby spoza uczelni, 3 z UŁ oraz przewodniczący Samorządu Studentów.

Osoby spoza UŁ w Radzie to: Roman Wieczorek (przewodniczący) - menedżer w dużych firmach, absolwent UAM; Ewa Kołodziejczyk - laureatka II edycji konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego oraz Sławomir Fijałkowski - założyciel Kina Charlie.

Reprezentanci UŁ w Radzie to: Grzegorz Michalski (WNoW), Marcin Palusiak (WCh) i Anna Felisiak (dyrektor COSiD). Przewodniczący Samorządu Studentów UŁ w Radzie to Adrian Pałka.

32089375247_7277198c8c_k

Można już oglądać zdjęcia z piątkowego spotkania w Pałacu Biedermanna, Poniżej video z podsumowania roku 2018 na uczelni.

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

redakcja: Centrum Promocji UŁ