Kamera Akcja – podwójny jubileusz UŁ!

Za nami kolejna edycja Festiwalu Kamera Akcja. Już od 10 lat, przy wsparciu UŁ, zachwyca on widzów - nie inaczej było i tym razem. Rekordowa ilość sprzedanych karnetów, wspaniałe dyskusje, dziesiątki filmowych premier, niekończące się brawa. Działo się.

 

UŁ mecenasem

Uniwersytet Łódzki wspiera Festiwal Kamera Akcja od samego początku. Pierwsza edycja, stworzona przez studentów filmoznawstwa UŁ, z czasem rozrosła się do ogólnopolskiego, dużego festiwalu, nad którym czuwa kilkanaście osób i wielu wolontariuszy. Z miłości do kina, z filmoznawczej pasji w dniach 17-20.10 Łódzka Szkoła Filmowa wypełniła się setkami oczu spragnionych filmowych doznań. Festiwal otworzył prorektor UŁ, prof. Tomasz Cieślak, a słowami uznania dla organizatorów podzielił się kierownik Zakładu Historii i Teorii Filmu - dr hab. Piotr Sitarski.

"W każdej relacji są wzloty i upadki - ale nie w tej. Od samego początku z pełną wiarą w sukces każdego naszego przedsięwzięcia i niesieniem wsparcia we wszystkich możliwych formach. Z uśmiechem, zrozumieniem i odbieraniem telefonów o dziwnych porach. To wzorowy przykład współpracy z instytucją - nie moglibyśmy sobie wyobrazić lepszej!" - wskazują organizatorzy FKA.

Filmowa relacja z festiwaluhttps://www.facebook.com/uni.lodz/posts/3357970757...

Prof. B. Lewicki (z) gwiazdą!

Zaczęło się 60 lat temu - od założenia Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej na UŁ. Uczynił to nie kto inny, jak sam prof. Bolesław Lewicki - człowiek wielu pasji. Podczas FKA został on uhonorowany jako założyciel i pionier polskiego filmoznawstwa.

Festiwal Kamera Akcja od początku istnienia nierozerwalnie związany jest z Uniwersytetem Łódzkim i filmoznawstwem, dlatego też prof. Bolesławowi Lewickiemu poświęconych zostało aż pięć wydarzeń z programu festiwalu, m.in. odsłonięcie gwiazdy prof. Lewickiego na ulicy Piotrkowskiej (można ją znaleźć obok Grand Hotelu).

_MGL8641

fot. Maciej Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ

Fundatorami gwiazdy profesora są: Uniwersytet Łódzki oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi.

W filmowym menu

Nagradzane, oklaskiwane na międzynarodowych festiwalach, pokazujące trendy w światowym kinie, niedostępne w Polsce, głośno komentowane, kontrowersyjne i wywołujące dyskusję. Takie filmy znajdowały się w programie jubileuszowej edycji FKA. Widzowie zobaczyli blisko 80 filmów, w tym 50 pełnometrażowych, podzielonych na 10 sekcji tematycznych. W programie znalazło się blisko 25 pokazów przedpremierowych, premierowych bądź niedostępnych w polskiej dystrybucji kinowej.

Po raz kolejny w programie festiwalu znalazły się dobrze znane uczestnikom Kamery Akcji bloki takie jak "Krytyczne premiery", "Głos krytyków" czy "Filmoznawca-filmowiec". Bohaterem tej ostatniej był François Ozon, autor nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale filmu "Dzięki Bogu". Kinomani z pewnością docenili także nowości programowe m.in. unikalne pokazy kina interaktywnego z dwóch różnych epok technologicznych, m.in. z możliwością decydowania o przebiegu narracji za pośrednictwem aplikacji mobilnej, przegląd filmów z gatunku "Coming of Age" z doskonałym "Mid 90s" Jonaha Hilla oraz obsypanym nagrodami "Eight Grade" w reż. Bo Burnham.

Nasi filmoznawcy dzisiaj

Systemy rozrywkowe na przykładzie "Bolka i Lolka", gry wideo w polskiej prasie hobbystycznej końca XX wieku czy eksperyment twórczy cinematic VR. To tylko wybrane zagadnienia badawcze, którymi zajmują się Filmoznawcy na Uniwersytecie Łódzkim. Więcej o tych zagadnieniach w materiale filmowym na naszym yt:

Relacja fotograficzna


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ