„Klinika Prawa – Klinika Praw Dziecka” UŁ najlepsza w Polsce

Miło nam poinformować, że w rankingu Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych przygotowanym we współpracy z "Rzeczpospolitą"' zwyciężyła poradnia prawna Uniwersytetu Łódzkiego. Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet w Białymstoku, a na trzecim - Uniwersytet Jagielloński.

 

Zwycięska klinika porad prawnych to Studencki Punkt Informacji Prawnej "Klinika Prawa - Klinika Praw Dziecka" z Wydziału Prawa i Administracji UŁ, która działa od 2003 roku i do tej pory zajmowała się średnio 360 sprawami rocznie. W sumie klinika pomagała w 4.700 spraw.

W klinice porad udziela każdego roku około 80 do 90 studentów, a opiekuje się nimi 12 pracowników naukowych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Klinika działa w ramach Zakładu Polityki Prawa, jej opiekunem jest prof. Małgorzata Król, która portalowi rp.pl mówi: - Szczególnie bliskie są nam prawa dziecka. Studenci z piątego roku mogą prowadzić też zajęcia z młodzieżą. Studenci sami przygotowują tematy - np. o dowodach osobistych, bójkach itp. i starają się je w przystępny sposób przekazać młodzieży.

Studenci współpracujący z Kliniką odbywają raz w tygodniu godzinny dyżur, podczas którego spotykają się z klientami, zapoznają z ich problemami oraz udzielają opinii prawnych.

Wszyscy studenci mają możliwość poznania psychologicznych aspektów kontaktów interpersonalnych na płaszczyźnie prawnik - klient.

Studenci mają także możliwość poznania zasad sporządzania pism procesowych, podstaw mediacji, zasad prawidłowej argumentacji i innych umiejętności niezbędnych dla wykonywania zawodu prawnika.

Ze szczegółami rankingu można zapoznać się na stronie:http://static.rp.pl/red/rp/pdf/prawo/Ranking_wydzia%C5%82%C3%B3w_prawa_2016/poradnie_prawne.pdf