Kolejny Podcast OSA UŁ

Talking China i Talking Japan to nowy cykl krótkich dyskusji w języku angielskim na temat Chin i Japonii prowadzony przez Ośrodek Spraw Azjatyckich UŁ, który choć funkcjonuje dopiero od kilku lat, jego rola jako uniwersyteckiego think-tanku wzrasta w bardzo szybkim tempie. Powstał właśnie drugi odcinek cyklu, w którym kierownik OSA UŁ - prof. Dominik Mierzejewski analizuje chińską koncepcję "Pasa i Szlaku" na poziomie władz prowincjonalnych. Podcasty UŁ pojawiają się na platformie Soundclud: https://soundcloud.com/uniwersytetlodzkihttps://soundcloud.com/uniwersytetlodzki. Niebawem kolejne odsłony azjatyckich wątków.

 

W Talking China#2 prof. Mierzejewski analizuje interpretacje chińskiej koncepcji "Pasa i Szlaku" na poziomie władz prowincjonalnych. W pierwszej części wyjaśnia pojęcia "sworznia" (bridgehead/桥头堡) oraz "piona" (checker/排头兵), które często stosowane są w pozycjonowaniu się władz lokalnych w koncepcji rządu centralnego. W oparciu o analizy referatów gubernatorów przedstawionych rokrocznie w prowincjonalnych Zgromadzeniach Przedstawicieli Ludowych wskazuje na różne interpretacji oraz nietożsamą wolę polityczną do współpracy z Pekinem.

Ponadto prof. Mierzejewski uznaje, iż inicjatywa Belt and Road służy do stworzenia mechanizmów rywalizacji między prowincja o zasoby władz w Pekinie i daje możliwość pozycjonowania w centralnej polityce Pasa i Szlaku a tym samym staje się jednym z elementów prowadzących do utrzymania wzrostu gospodarczego w Państwie Środka. Audycja jest przygotowana na podstawie badań prowadzonych w ramach projektu NCN "Rola władz lokalnych w chińskiej polityce zagranicznej" UMO-2017/25/B/HS5/02117.

https://soundcloud.com/uniwersytetlodzki/belt-and-road-at-the-provincial-level-prof-dominik-mierzejewski

UŁ-PODCAST Belt and Road at the provincial level - Prof. Dominik Mierzejewski

W cyklu Talking China prof. Mierzejewski przedstawia główne trendy w gospodarczym rozwoju Chin poziomu prowincjonalnego oraz analizuje role władz prowincjonalnych w chińskiej polityce zagranicznej. Podejmuje też tematy bieżącą.

Dr Marcin Socha omawia nowe programy inwestycji infrastrukturalnych i energetycznych rozwinięte w odpowiedzi na rosnącą pozycję globalną Chin oraz zmiany w strategii energetycznej wprowadzone po katastrofie elektrowni Fukushima I. Komentarze będą również dotyczyć bieżących zmian w polityce zagranicznej Japonii.

Ośrodek Spraw Azjatyckich UŁ jest pierwszym w Polsce uniwersyteckim think-tankiem zajmującym się monitorowaniem i analizą zmian politycznych i gospodarczych w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. OSA UŁ, oprócz silnego komponentu badawczego, prowadzi działania w zakresie przygotowywania analiz i rekomendacji dla instytucji szczebla lokalnego i centralnego w tym dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych czy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W jednostce publikowane są comiesięczne "Monitory": chiński, japoński, koreański, Chiny na Bałkanach oraz Monitor ASEAN. Pracownicy Ośrodka komentują wydarzenia bieżące głównie w odniesieniu do działań państw azjatyckich w Europie Środkowej i Wschodniej.

Dyskusje, będą publikowane średnio raz w miesiącu na platformie Soundcloud: https://soundcloud.com/uniwersytetlodzkihttps://soundcloud.com/uniwersytetlodzki w języku angielskim.

Więcej:

http://osa.uni.lodz.pl/http://osa.uni.lodz.pl/

https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/talking-china-i-talking-japanhttps://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/talki...


Materiały źródłowe: Ośrodek Spraw Azjatyckich UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ