Kompetentnie o zmianach klimatycznych

Od czasów rozwoju pierwszych cywilizacji nie było tak gwałtownych zmian klimatycznych, jak w ciągu ostatnich 150 lat. Anomalie pogodowe to już w zasadzie norma. Fala upałów i burz, która nawiedziła nasz kontynent - jest kolejnym dowodem, że zmiany klimatyczne są faktem. Jednak część ludzi podchodzi do tych stwierdzeń sceptycznie. Orężem w dyskusjach na temat zmian klimatycznych może stać się najnowsza książka w serii oksfordzkiej "Zmiany klimatu" opublikowana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Ostatni raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) dowodzi, że zmiany klimatu są niezaprzeczalne - w ostatnich stu latach globalna temperatura wzrosła o 0,8°C, a poziom wód podniósł się o 22 centymetry. W zależności od tego, jak będziemy kontrolować emisje gazów cieplarnianych (ang. green house gases, GHG) przeciętna temperatura powierzchni może wzrosnąć pomiędzy 2,8 a 5,4°C pod koniec XXI wieku. Dodatkowo poziom mórz może wzrosnąć od 52 do 98 cm. Zjawiskom tym towarzyszyć będą zasadnicze zmiany schematów pogodowych, w tym większa ilość ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Ze wstępu

Lektura książki profesora klimatologii University College London - Marka Maslina - członka Royal Society i znanego popularyzatora nauki - da czytelnikowi kompleksową wiedzę na temat zmian klimatycznych. Autor ukazuje wieloaspektowość tego zjawiska poczynając od wyjaśnień dotyczących przyczyn, historii zmian klimatu i ich konsekwencji dla życia na Ziemii, poprzez przedstawienie politycznych i ekonomicznych aspektów tych przemian, a także dotychczasowych wysiłków mających na celu zahamowanie zmian klimatycznych, aż po przewidywania dotyczące przyszłości i sugestie globalnych rozwiązań.

Czym jest "Krótkie Wprowadzenie"?

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego przygotowało tłumaczenie najnowszych i najpopularniejszych tytułów z serii oksfordzkiej "Krótkie Wprowadzenie". Autorami przekładów są najlepsi tłumacze i wybitni eksperci związani z Uniwersytetem Łódzkim.

Jest to interdyscyplinarna seria popularnonaukowa, inspiracją do powstania której, był obejmujący już ponad 500 tytułów cykl "A Very Short Introduction" (VSI) Oxford University Press. Liczące średnio ok. 150 stron książeczki ukazują się w Wielkiej Brytanii od 1995 roku i cieszą się popularnością na całym świecie. Dotychczas przetłumaczono je na 25 języków. Seria prezentuje najważniejsze zagadnienia XXI w. - od kultury, religii, historii przez nauki przyrodnicze po technikę. Autorami książek VSI są wybitne umysły, znakomici znawcy, a przy tym zapaleni popularyzatorzy wiedzy, postacie świetnie znane również polskim czytelnikom, m.in. Roger Scruton, Peter Singer, Jonathan Culler. Książki prezentują najnowsze fakty, analizy ekspertów, błyskotliwe interpretacje. Każdy tom skupia się na innej dziedzinie, starając się odpowiedzieć na pytania, które czytelnik może sobie stawiać w dobie wszechobecnego zalewu informacji z wielu kanałów - informacji często wypaczonej przez dziennikarską potrzebę sensacji. Publikacje są kompletne i obiektywne, choć autorzy akcentują własny punkt widzenia, nie unikają trudnych pytań i prowokują do dyskusji. Książki są idealne zarówno jako wprowadzenie do nowych tematów, jak i uzupełnienie wiedzy o tym, co nas pasjonuje.

Opiekę merytoryczną nad polską edycją serii sprawują naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego: prof. Krystyna Kujawińska Courtney, prof. Ewa Gajewska, prof. Aneta Pawłowska, prof. Jerzy Gajdka, prof. Piotr Stalmaszczyk.

Planowane tytuły to: "Islam", "Nauka i religia", "Dramat współczesny", "Teatr".

Więcej o serii -> https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/serie/seria/krotkie-wprowadzenie/


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/


Redakcja: Centrum Promocji UŁ