KSI przykładem dla innych uczelni europejskich

Stowarzyszenie Europejskich Uczelni Wyższych (European University Association) wydało raport prezentujący systemy zarządzania kosztami, które umożliwiają rozliczenia projektów zgodne z wytycznymi instytucji unijnych. To kompendium przedstawia główne założenia wyróżniających się systemów wykorzystywanych przez wybrane europejskie instytucje badawcze, w tym także metodologii full costing method opracowanej na UŁ. Uniwersytet Łódzki został doceniony za to, że jako jedyna uczelnia w Polsce wdrożył nowoczesny system zarządzania kosztami - Kompleksowy System Informacyjny (KSI) - pozwalający m.in. na uzyskanie informacji o tzw. kosztach pełnych projektów w 7. Programie Ramowym (full costing method).

 

Opracowany przez naszą uczelnię system pomaga w księgowości, rozliczaniu i przygotowywaniu projektów badawczych, wewnętrznym obiegu dokumentów, a także w realizowaniu niezbędnych formalności pracowników naukowych. Przygotowanie KSI na UŁ zajęło 10 lat. Wymagało ogromnej pracy informatyków, koordynatorów i pracowników administracji, którzy musieli przejść specjalistyczne szkolenia, aby sprawnie korzystać z systemu. Znaczącą rolę w projekcie odegrali pracownicy Katedry Rachunkowości Zarządczej Wydziału Zarządzania UŁ.

UŁ wprowadził system w 2014 roku, a w 2017 roku nasza uczelnia wspólnie z Uniwersytetem Opolskim założyła konsorcjum Standaryzacja Rozwiązań Zarządczych dla Uczelni. Celem porozumienia jest skuteczniejsze zarządzanie administracją i finansami, a także oferowanie biznesowi lepszych usług i know-how. Podstawą współpracy między uczelniami jest właśnie KSI, dzięki któremu UŁ osiągnął w ciągu kilku ostatnich lat doskonały wynik finansowy.

Stowarzyszenie Europejskich Uczelni Wyższych (European University Association) zrzesza ponad 850 organizacji członkowskich w 48 krajach. Prowadzi ono badania w ramach procesu bolońskiego i ujednolicania procesu kształcenia w Europie. Zapewnia ono instytucjom członkowskim możliwości wymiany informacji w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badaniach naukowych. Umożliwia również dzielenie się najlepszymi praktykami poprzez uczestnictwo we wspólnych projektach i wydarzeniach obejmujących wiele szkół wyższych.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/

https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/


Źródło: European University Association; http://www.standards4.university/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ