Konferencja "Bezdomność w Łodzi"

Czas: 23-24 lutego 2016 r.Miejsce: Instytut Historii UŁ (ul. Kamińskiego 27A; sala Rady Wydziału)

Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych nad Wielokulturową i Wielonarodową Łodzią i Regionem UŁ oraz Łódzkie Partnerstwo Pomocy Osobom Wykluczonym i Bezdomnym organizuje w dniach 23-24 lutego 2016 r. interdyscyplinarną konferencję naukowo-społeczną "Bezdomność w Łodzi", która odbędzie w Instytucie Historii UŁ przy ul. Kamińskiego 27A w sali Rady Wydziału.

W czasie konferencji będzie można wysłuchać m.in. następujących referatów pracowników Uniwersytetu Łódzkiego:

Dr Anna Janiszewska (Katedra Studiów Ludnościowych i Badań nad Usługami UŁ), dr Rafał Rouba (Instytut Turystyki i Rozwoju Gospodarczego - filia UŁ w Tomaszowie Mazowieckim) Po drugiej stronie bezdomności - refleksje z warsztatów ze studentami; prof. Marta Sikorska-Kowalska, mgr Sylwana Borszyńska (Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego) Oblicza bezdomności w wielkim mieście przełomu XIX i XX wieku na przykładzie Łodzi; dr Małgorzata Kostrzyńska (Katedra Pedagogiki Społecznej UŁ) Empowerment w pracy z bezdomnymi. (RE)konstrukcja z perspektywy badania społecznie zaangażowanego, Natalia Wnuk-Walasińska (Instytut Socjologii UŁ) Bezradność bezdomności instytucjonalnej - doświadczenia podopiecznych MOW, czyli o systemie, który nie uwzględnia trudnych sytuacji.

Konferencji będą towarzyszyć: "Debata na temat polityk mieszkaniowych" z przedstawicielami Wydziału Budynków i Lokali UMŁ oraz Kamili Dołowskiej - Dyrektora Zespołu Prawa Cywilnego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, 23 lutego (wtorek), godz. 18:00 (klubokawiarnia Granda, ul. Rewolucji 1905 r. 48B), spacer badawczy "Wykluczenie w przestrzeni Łodzi - mieszkalnictwo wykluczonych i pomoc wykluczonym w praktyce codziennej" na trasie od ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 32 (zbiórka 24 lutego (środa) o godz. 16:00 pod DPS) do ul. Rewolucji 1905 r. 48B.

Będzie też można wziąć udział w projekcji filmów dokumentalnych o problematyce bezdomności z repertuaru "Cinema Albert Production" Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz łódzkiego projektu "Opowiedz się" połączonych z dyskusją wokół książki Filipa Springera "13. pięter" - 24 lutego (środa), o godz. 18:00 (klubokawiarnia Granda, ul. Rewolucji 1905 r. 48B). Wstęp wolny.

Konferencja pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, dr Adama Bodnara.

Szczegółowy program: http://lodzregion.uni.lodz.pl/wp-content/uploads/2016/02/program-konferencji.pdfhttp://lodzregion.uni.lodz.pl/wp-content/uploads/2...